7. Teknoloji Ödülleri’nin finalistleri açıklandı

Okuma Süresi: 4 Dakika  | Yazdır

logo_left.gifTürkiye’nin ekonomik kalkınması ve küresel pazarlardaki rekabet gücünün, geliştirilebilen yenilikçi ürün ve teknolojilerle ivme kazanacağından yola çıkılarak oluşturulan Teknoloji Ödülleri’nde, 10’u “Büyük Ödül” ve 15’i “Başarı Ödülü”ne olmak üzere toplam 25 proje başvurdu. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Büyük Ödül” kategorisinde 6 ve “Başarı Ödülü” kategorisinde 8 proje finale kaldı. Geniş bir teknoloji yelpazesinde Türkiye’nin teknolojik birikimine katkı sağlayacak finalist projeler ekte açıklanmaktadır.

tusiad.gifttgv.giftubitak.gif

7. Teknoloji Ödülleri kapsamında bu yıl ilk defa oluşturulan “Nanoteknoloji, Biyoteknoloji ve Nanobiyoteknoloji Özel Ödülü” kategorisinde ise toplam 11 başvuru alındı. Tanıtımı ayrıca yapılacak olan bu başvurular arasından ödül alacak projeler, “Büyük Ödül” ve “Başarı Ödülü”nü kazananlarla birlikte, 11 Aralık 2007’de düzenlenecek 7. Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’nde açıklanacak.

BÜYÜK ÖDÜL FİNALİSTLERİ (Firma adına göre alfabetik sırayla)

 1. Proje: AirTies Mesh TeknolojisiÖzelliği: Özellikle betonarme binalardaki kablosuz internet bağlantısında kapsama alanı sorunlarını ortadan kaldırmak üzere geliştirilen AirTies Mesh teknolojisi, kendi kendine organize olarak yol atayabiliyor, yük dengeleyerek ses ve video aktarımını yüksek hızda yapabiliyor. Ürün, aynı konutta birden fazla kablosuz erişim noktası gereksinimini ortadan kaldırıyor.
 2. AselsanProje: ASELFLIR-300T, Saldırı Helikopteri Çok Sensörlü Entegre Hedefleme SistemiÖzelliği: Saldırı helikopterleri, insansız hava araçları ve savaş gemilerinde kullanılmak üzere geliştirdiği “çok sensörlü hedefleme sistemi” ile yarışmaya katılan Aselsan’ın bu ürünü, seyir, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma, takip, hedef işaretleme ve arama-kurtarma görevlerini yerine getirebiliyor.
 3. ECAProje: Su ve Enerji Tasarrufu için Kartuşu Dönebilen ve Ses Uyarı Sistemi ile Sıcaklık Derecelerini Haber Veren Mix BataryaÖzelliği: Tam soğuk su pozisyonuna getirildiğinde kombi ya da şofbeni tetiklemeyecek debi miktarıyla çalışan çevre dostu armatürüyle yarışmaya katılan ECA, böylelikle enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca su akış sıcaklığı konusunda kullanıcıyı uyaran ürün, hem fazla enerji tüketiminin, hem de haşlanma riskinin önüne geçiyor.
 4. ErmaksanProje: Lineer Motorlu CO2 Uçan Optik CNC Lazer Kesme TezgahıÖzelliği: Türkiye’nin ilk lazer kesim tezgahını geliştirerek yarışmaya katılan Ermaksan, dakikada 150 metre hızla hassas kesim yapabilen bu ürünü ile, sac işlemede günün en ileri teknolojisini sunuyor. Bugüne kadar yalnızca gelişmiş birkaç ülkede üretilebilen Lazer Kesim Tezgahı, Türk sanayicisine önemli maliyet avantajı getiriyor.
 5. TegaProje: TEGA 3000 GPS MAP Elektrofüzyon Kaynak MakinesiÖzelliği: Doğal gaz ve içme suyu boru hatları döşenirken, iş sahasındaki bir işçinin yaptığı kaynakla ilgili tüm bilgileri, ilgili mühendise ulaştıran teknolojisiyle yarışmaya katılan Tega, 11 uydu ile haberleşerek çalışan bu sistemle, yapılan tüm çalışmaların, boru hattı planı ile eşzamanlı olarak uzaktan izlenebilmesini sağlıyor.
 6. VestelProje: Pixellence TFT LCD TVÖzelliği: Vestel’in projesi sayesinde, daha parlak, canlı ve detayların ortaya çıktığı bir ekranda, mevcut görüntülerin çok ötesinde görüntü kalitesine ulaşılabiliyor. Proje, renk iyileştirilmesi, ten rengi düzenlemesi ve keskinlik iyileştirmesine de olanak tanıyor.


BAŞARI ÖDÜLLERİ FİNALİSTLERİ (Firma adına göre slfabetik sırayla)

 • Alarge MakinaProje: Mikro Seviyelerde Debi ve Basınç Kontrol SistemiÖzelliği: Basınçlı su ileten boru hatlarında iç basınç deneyi cihazının yerli üretimini gerçekleştirerek ithalat zorunluluğunun önüne geçiyor.
 • AGM LabProje: Bilgi.Com Türkçe Arama MotoruÖzelliği: İnternet içeriğini Türkçe için geliştirilmiş teknoloji ile sunan ilk Türkçe Arama Motoru niteliğindedir.
 • Cantek Soğutma MakinalarıProje: Uzaktan İzlenebilir ve Yönetilebilir Soğutma Makinesi Otomatik Kontrol ÜniteleriÖzelliği: Soğutma makinelerinin enerji tüketimini azaltacak önlemler önerip, arızaları kendiliğinden tespit ediyor.
 • Eliar ElektronikProje: İris 11 – FED Tekstil Boyama BilgisayarıÖzelliği: Boyama sürecinin boyanacak materyalin özelliğine göre yürütülmesi ve denetimini kolaylaştırıyor.
 • Megatek MühendislikProje: Gövde U Büküm ve Gövde Braketleri Tox ile Birleştirme HattıÖzelliği: Beyaz eşya üretiminde, ucuz ve kaliteli yeni bir üretim yeteneği sunarak, seri üretime hız kazandırıyor.
 • Merkezi Kayıt KuruluşuProje: Merkezi Kaydi SistemÖzelliği: Menkul kıymetlerin e-ortamda işletilmesini sağlayarak, maliyetini ve güvenlik risklerini azaltıyor.
 • MilSoft Yazılım TeknolojileriProje: Gemi Komuta Kontrol Sistemi YazılımıÖzelliği: En basit konfigürasyondan, fırkateyn ve denizaltı gibi en karmaşık konfigürasyonlara kadar muhtelif deniz, kara ve hava platformlarının ihtiyaçlarına göre kolayca ölçeklenebilir ve adapte edilebilir özellikte bir altyapı sunuyor.
 • Proses MakinaProje: Çok Renkli İplik Boyama MakinasıÖzelliği: Bilinen ip boyama yöntemlerine oranla, kimyasalda %85, suda %90, enerjide %75 tasarruf sağlıyor.