Tarihimiz ve eserlerimizle övünmeliyiz. Geride kalanlar ve bıraktığı etkiler gerçekten inanılmaz. Sizlere ağlayan kaya efsanesinden bahsetmek istiyorum. Manisada bulunanSpil dağlarının Kuzeybatısı adresimiz. Görüp göreceğiniz yalnızca bir kaya aslında birtaş parçası ancak altında yatan hikaye gerçekten ilginç. Kaskatı bir görüntüsü var ancak yumuşak da bir kalbe sahip.

Manisa’nın bilinen efsanelerinden ve gezilip görülecek yerlerinden birisi bu bölge. Bilgi sahibi birçok turist ve yerli halk zaman zaman burayı gezi ve kültürel amaçlıkullanıyorlar. Peki o kayanın hikayesi nedir?

Ağlayan Kaya Efsanesi
Eski çağlarda şimdiki adıyla Manisada Nioble adında bir anne yaşamış. 12 çocuk sahibi ve çocuklarına bağlı bir anne. 6 erkek ve 6 kız çocuğa sahip olan Nioble bu yüzden çok gururlu yaşarmış. Nioble bu konuyufazlasıyla abartmış ve artık her yerde bundan bahsederek övünürmüş. Çarşıda,sokaklarda dolaşarak hanginiz benden üstünsünüz,bu kadar çocuk sahibibir başka anne daha var mı,ben hepinizden üstünüm benimle Leto bilebaşa çıkamaz diyerek dolaşırmış.Unutulan bir şey Leto zamanın inanışına göreen güçlü tanrı imiş.

Tabii ki bu bir inanış ancak efsane bu. Nioble sürekli bundan bahsedermiş onun bile2 tane çocuğu var ancak ben 12 çocuğa sahibim diyerek. O sırada tanrıça Leto Menderes ırmağının kenarında dinlenmekteymiş. Rüzgar tanrıçanınkulağına usulca fısıldamış olan biteni.Apollon ve Artemis;Leto’nun çocukları hemen oracıktabitivermiş. Çocuklarına Nioble’yi cezalandırmalarını emretmiş ve 2 çocuk harekete geçmişler. Nioble’nin 12 çocuğunu da öldürmüşler. Efsane budur ki Nioble bu üzüntüye dayanamayıporacıkta taş kesilmiş. Anlatılanlar imkansız gibi görünüyor ancako kayanın yanına uğrarsanız eğer dikkat edin diyor görenler gözyaşlarının zamanzaman aktığını fark edeceksiniz ve yanında çocuklar oynadığındagözyaşlarının durduğu da söyleniyor. Dikkatli bakıldığında bir kadın başını andıran bu sert kaya parçasının altındabir annenin hikayesi yatıyor.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here