Ahşap Deck Nedir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

ahsap-deck-nedirTek kelime ile ifade olacak olursak deck, yabancı dilde güverte anlamına gelmekte ve gemilerin açık kısımlarında yer alan ıslanmaya karşı meyilli alanlarına döşenen bir ahşap kaplama olarak bilinir. Sınırlaması sadece ora ile kalmayarak günümüze kadar gelebilmeyi başarmış ve çok özel yerlerde kullanıldığı bilinmiştir. Çok özel ağaçlardan elde edilen ve dış hava şartlarına özelliklede ıslaklığa karşı dirençli olan sert bir ağaç kaplamasıdır. Ağacın kendi özelliğinden olsa gerek ki üzerine yansıyan ıslaklığı asla içerisine çekmemektedir. İlk gün ki gibi kullanışlı ve ilk gün ki gibi sağlam kalabilmeyi başarmaktadır. Bireysel ve ticari alanlarda çok sık karşılaştığımız görsellerde özellikle ahşap deck tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Özellikle alt zeminlerde, duvarlarda ve binaların dış cephelerin de dahi kullanılabilir. Kaliteli olması kadar görünüş açısından da son derece estetikli ve şık bir yansıması bulunmaktadır. Kullanılacak alanına göre kendi arasında bir takım sınıflandırılmaya ayrılan bu ürün ısıtılma ve ısıtılmama haline göre farklılık gösterebilir. Bu farklılık ise sadece ürünün rengini belirlemekle kalmaz aynı zamanda bakım yapılması açısından da ayırt edici yanlarını yansıtabilir.

Ahşap malzeme alt zemin kaplaması yani diğer adı ile parkesi olarak da adlandırılabilir. Büyük projelerde, konut alanlarında, otellerde, butik sitelerde, spor salonlarında ve bahçe düzenlemelerinde dahi tercih edilebilecek en önemli malzeme olarak bilinir. Kullanım bakımından da bir günlük değil uzun yıllar boyunca kullanım garantisi vaat etmektedir. Islaklığın oluşabileceği her alana kolayca uyum sağlamakta ve asla nem, rutubet, haşere ve mantar gibi rahatsızlıklar vermemektedir. Direk zemin üzerine kaplanması sadece montajını belirlememekte, aynı zamanda uygun görülen alanlarda ısı yalıtımı özelliğinin bulunduğunu da yansıtabilmektedir. Kolay kolay yanmayan ve %30 kadar yanmaya dayanıklı olduğunu da ispatlayarak ne kadar güvenilir olduğunu kanıtlamaktadır. Ticari alanlarda Ahşap Deck kullanıldığı zaman satış rakamlarının zirve yaptığını ve kalite değerinin arttırıldığını da bilmekteyiz. Güvenli bir şekilde yalınayak yürümenin en keyifli halini yansıtan ve kişiye olduğundan da fazla keyif vermeyi başaran deck, balkon, teras ve bahçelerde bile özenle tercih edilebilmektedir.

Islak zeminin tamamına, hatta ve hatta havuz kenarlarına yakıştığını düşündüğünüz en özel malzeme olarak bilinmektedir. Islağa dayanıklı olması montajı ile de alakalı olduğu için üzerindeki suyu hızlı bir şekilde üzerinden atabilmeyi başarmaktadır. Güneşe, kara ve yağmura dayanabildiği gibi belli dönemlerde bakımlarının yapılabilmesi de mümkündür. Yaz bahçeleri, kış bahçeleri, villanızın ve müstakil evinizin kapı önleri bile bu malzeme ile döşendiği takdirde görsel bir şölen sergileyebilmektedir. Kapı girişlerinde zemini belirlemeniz, duvar diplerinde geçişleri sağlayabilmeniz ve çocuk oyun alanlarında güvenliği kontrol edebilmeniz için mümkün olabilmektedir. Belirli standart ölçülerde imalatı yapılan ve üretilen Ahşap Deck, kişinin isteğine ve taleplerine göre de ölçü değiştirebilmekte olup, genişlik ve boy ölçüleri hazırlanabilmektedir. Yerinde montaj ve kolay bir şekilde döşemesi yapılan işlem alt zeminin ilk önce kod alınması yapılarak ilk adımı atılır ve devamında alt zeminin tekrardan sağlam hale getirilmesi uygulanmaktadır. Her şey nizami bir şekilde sonuçlandıktan sonra hazır halde bulunan ahşaplar kolay bir şekilde dizilerek kaplama işlemi sonlandırılır.