Andriy Shevchenko Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

andriy_shevchenkoAndriy Shevchenko, 29 Eylül 1976 tarihinde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin bir parçası olan Ukraynanın Dvirkivschyna şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Shevchenko şu an itibariyle, Ukrayna politikasında önemli bir kişilik olarak hayatını sürdürmektedir. 1994 yılında başladığı aktif futbolculuk kariyerinde birçok önemli kulüpte görev almış olan Andriy Shevchenko, Ukrayna futbol tarihinin ve Sovyetlerin gelmiş geçmiş en iyi 3 oyuncusundan biri olarak kabul edilmektedir. UEFA Şampiyonlar Liginin en golcü 5 oyuncusu arasında yer alan Andriy Shevchenko, bu başarıya sırasıyla Dynamo Kyiv, Milan ve Chelsea formalarıyla ulaşmıştır. Uzun yıllar Ukraynanın Dynamo Kyiv takımında forma giymiş olan Andriy Shevchenko, 1999 yılında 24 milyon avro karşılığında İtalya Serie A ekiplerinden AC Milana transfer olmuş ve Ukrayna futbol tarihinin o dönemde en pahalı futbolcu olmayı başarmıştır.

Andriy-Shevchenko-Ukraine-0011994de başlayan Dynamo Kyiv kariyerine 1999da AC Milana rekor transfer ücreti karşılığında son veren Shevchenko, burada sayısız başarılar ve gol krallıkları elde etmiştir. Ayrıca Shevchenko Dynamo Kyiv ile UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin eşiğinden dönmüştür. Son iki yılında Dynamo Kyiv formasıyla sadece Ukrayna Liginde toplam 37 gole ulaşan Shevchenko birçok futbol otoritesine dünyanın en iyi bitiricileri arasında gösterilmiştir. Bu kadar ilgi karşında kendisine gelen birçok teklife rağmen Shevchenko AC Milana imza atmıştır. Milanda geçirdiği ilk iki sezonunda sadece Serie Ada 48 gole ulaşarak iki yıl üst üste gol kralı olmayı başaran Shevchenko, Real Madridin transfer listesine girmiş ancak Milan onun için 65 milyon avroluk bir bedel isteyince transfer gerçekleşmemiştir. Milan forması altında geçirdiği 7 yılda birçok zafer elde den ve defalarca gol kralı olan ve ayrıca da 2004 yılında Balon dOr Ödülünu kazanan Shevchenko, 2003 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamıştır.

Andriy SHEVCHENKO - Milan AC /Lecce - 06.01.2005 - Calcio - FOOT FOOTBALL - hauteur illustartion ballon d or trophee attitude pose portrait chevtchenko shevtchenko chevchenko shevchenko Garofalo Alessandro/ Alfa2006 yılında Rus milyarder Roman Abramoviçin sahibi olduğu Chelsea, AC Milana 46 milyon avroluk bir bonservis bedeli ödemiş ve Shevchenko, Chelseaye imza atmıştır. Ancak Chelsea ile oldukça başarısız maçlar çıkaran Shevchenko, 2 yılda toplam 9 kez Premier Ligde golle buluşunca, 2008 yılında AC Milana kiralanmıştır. Milana kiralanan Shevchenko, 18 Serie A maçında gol atma başarısı gösteremeyince, Milan macerası da sonsuza dek sona ermiş oldu. Sonrasında altyapısında yetiştiği Dynamo Kyive bedelsiz olarak satılan Shevchenko burada 3 yıl daha forma giymiş ve UEFA Euro 2012 sonrasında aktif futbolculuk kariyerine noktayı koymuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir