Arjantin’de Bulunan Dünya Mirası Los Glaciares Ulusal Parkı

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Los Glaciares Ulusal Parkı ya da başka bir deyişle Buzullar Ulusal Parkı, 1981 yılında UNESCOnun da Dünya Mirası Listesi’ne eklediği, Arjantin’in Patagonya bölgesinin Santa Cruz Eyaleti’nde bulunan, buzullarla kaplı ve buzullarıyla dünyada kendisine önemli bir yer edinmiş Antarktika ve Grönland haricinde en büyük buz örtüsüne sahip ulusal parkıdır.

Barındığı Coğrafya Şartları

Ulusal parkın toplam yerleşke hacmi 726.927 hektarı (7.27 km2) bulmaktadır. Bu büyüklüğü sayesinde Arjantin’de bulunan ulusal parkların ikincisi olarak dikkat çeker. Bu ulusal park 11 Mayıs 1937’de kurulmuştur. Bu ulusal park, And Dağlarındaki 47 büyük buzuldan beslenir ve Atlas Okyanusu’na akan 13 buzulu da bünyesinde barındıran dev bir kütleye sahiptir. Hatta park dev buz kabı olarak da anılmaktadır.

Ulusal parkın bulunduğu Los Glaciaresin %30u buzla kaplıdır. Los Glaciares kuzey bölgesinde 1,100 km2 yüzölçümlü Viedma Gölü ile güneyde 1,466 km2 yüzölçümlü Argentino Gölü olmak üzere, iki büyük göle açılmaktadır. Burada adı geçen Argentino Gölü, Arjantin’in en büyük gölüdür. Bu iki göl, Santa Cruz Nehri’ni besleyerek nehrin Atlas Okyanusu’na akışına destek olmaktadır.

Bölgede dağ dizisi bulunduğundan, buraya tatil amaçlı gidenler için de orada yaşayanlar için de trekking yapmak isteyenlere çok iyi bir imkan doğal şekilde sunulmuştur. İçerisinde Fitz Roy Dağı ve Cerro Torre Dağını da bulunduran, dağ dizilerini ortaya çıkaran yapının içerisinde ise, Viedma Gölü’nü besleyen Viedma Buzulu ile birkaç küçük buzul bulunmaktadır. Kuzey bölgesinde böyle bir dağ yapılanması olan bölgenin güneyinde Argentino Gölü’nü besleyen Perito Moreno Buzulu, Spegazzini ve Upsala Buzulunun yanı sıra yine birkaç küçük buzul bulunmaktadır. Burada bulunan Spegazzini ve Upsala buzullarına ulaşmak oldukça zorlu olmak ile birlikte sadece su üzerinden Onelli koyu aracılığı ile olabilmektedir. Gezi tekneleri kişileri alarak bu yol ile Spegazzini ve Upsalaya ulaştırmaktadır.

Ekolojik Şartlar

Los Glaciares Ulusal Parkının özenle korunmasının bir sebebi de bünyesinde barındırdığı, Lenga ve Antarktika kayın ağaçlarının bir araya gelmesi ile oluşan Macellan subpolar ormanları ve Patagonya bozkırlarından gelmektedir. Çok geniş bir biyoçeşitlilik ile bitki örtüsüne sahip olan bu ulusal park, And Dağlarının heybetine de sahiptir. Pasifik Okyanusu’ndan bölgeye inen nemi tutan dağlar, bunun haricinde Arjantin dolaylarındaki Patagonya bozkırını oluşturur.

Hayvanlar açısından incelendiğinde, bu bölge Pumaların, Nanduların, Guanakoların, Boz tilkilerin yaşam alanı olduğu görülmektedir. Patagonya bölgesinde özellikle sığır yetiştiriciliği olmak üzere, çok büyük oranlarda hayvancılık yapıldığından bölge zarar görmekte, hatta bir nevi işgal gibi tutarsızca otlatma sebebi ile bazı türler yok olmaya yüz tutmaktadır. Kuş türleri açısından da oldukça zengin olan bölgede, 1000’den fazla kuş türü olduğu düşünülse de sadece günümüzde ortalama 100 tanesi kayıt altına alınabilmiştir. Bölgede bulunan ormanlar nedeni ile And geyiği ve Torrent Ördeği’nin rahatlıkla yaşayabileceği bir ortam da oluşmaktadır.
Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Los_Glaciares_Ulusal_Park%C4%B1

Yazar:Gökçe Cömert

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir