Bilimsel yöntem,adından da anlaşılacağı üzere bilimsel bir hedef doğrultusundabelirlenen ve adım adım takip edilen,izlenen yoldur.Bu adımları birlikte inceleyelim;

Öncelikle bir problem yaratmanız gerek kendinize ya da var olan bir problem üzerindenyola çıkmanız gereklidir.Size kolaylık sağlaması açısından ele aldığınız probleminçözümünün daha kolay olması için işinize yaramayan ya da gereksiz bilgileriproblemden ayıklayın. Problem ile ilgili araştırmalara başlayın ancak bu araştırmalar ilk aşamada nesnel olmalıyani sizin görüşleriniz ya da fikirleriniz olmamalı bu noktada kesin bilgiler elde etmeli ve problemi bu şekilde ilerletmelisiniz.

Tüm verileri topladıktan sonra ”Hipotez” ortaya konacaktır.Deney noktasına geldiğinizdeelinizde güçlü ve desteklenebilir bilgilerin olması gereklidir.Deney konusunda sınır tanımayabilir ya da özgün olabilirsiniz kendinize ait bi deney tahtası oluşturabilirsiniz. Çıkacak çözüm ya dasonuçlar size ait olacaktır bu aşamada uçsuz,bucaksız bir dönem sizleri bekliyor. Son dönemeçte eğer yaptığınız deney elinizdeki verileri destekliyorve doğruluyorsa bilimsel aşamaların tümüne Teori niteliğikazandırabilirsiniz taa ki bu teoriyi çürütecek başka bir yöntem ortaya çıkana kadar. Bilimin güzel tarafı tamamen kesinlik kazanamamasıdır elbette ispatı gerçekleşmişve artık değiştirilemeyen kurallar vardır ancak birisi çıkıp sizin deneyinizin eksikleriniya da belgelerinizin yanlışlarını ortaya koyabilir ve bunun üzerine çalışmalar yapabilir.

Kısaca bilimsel basamakları yazıya dökecek olursak;
– Problem Tespiti
– Veri Toplama
– Hipotez
– Tahmin
– Kontollü Deney ve Deneyler
– Gerçek

Belirttiğim gibi siz gerçeğe ulaşabilirsiniz ancak bu gerçek bir başkası tarafından değiştirilebilir ya da bunun üzerine eklemeler yapabilir,bilimin ilerleyişi de bu doğrultuda gerçekleşmektedir.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here