Carlos Gardel’in Müzik ve Sinema Hayatı

Okuma Süresi: 7 Dakika  | Yazdır

Tango konusunda dünya starı olan Carlos Gardel, müzik dünyasına damga vurmuş çok yetenekli bir müzik efsanesidir. Gardelin müzik hayatına başlama kararı, henüz lisedeyken kendini göstermeye başlamıştır. Annesine lisedeyken hayatına müzik ile devam etmek istediğini anlatsa da, annesi Berta Gardes bu isteğe karşı çıkmıştır. Gardel, bu durumda yine de pes etmeyerek lise 2de bir karar almış ve hayatına müzik ile devam etmek için okulu bırakmıştır.

Okulu bıraktıktan sonra, Gardel için müzik hayatına adım atmak adına fırsatlar başlamıştır. Bu dönemde Jose Betinottii onu yüreklendirmiş, ardından da hem Abasto bölgesindeki restoranlarda hem de daha o kadar küçük yaşta politik merkezlerde şarkı söyleyerek mesleğine adım atmıştır. Kısa sürede kendini sevdirmiş ve popüler olmuştur.

Carlos Gardel için asıl müzik hayatının başlangıcı denebilecek, daha doğru tabirle bir nevi dönüö noktası sayılabilecek durum ise Don Jose Razzano ile tanışmasıdır. Jose Razzano o dönemde El Peladoda bir şarkıdır. 1912de Jose Razzano ile Balvanerada El Pelado cafede şarkı söylemeye başlayan Gardel, sahne hayatına profesyonel bir bakış açısını bu aşamada katmıştır. Muhteşem bir ikili olarak 1925e kadar Razzano-Gardel düetleri çok beğenilmiş, hatta bir süre sonra aralarına gitarist Francisco Martino ve solist Saul Salinas da girmiştir. Bu dönemde Gardel, Charles Gardel ismini Carlos Gardel olarak değiştirmiştir. Bir dörtlü grup olarak beğenilseler de, bu birliktelik çok uzun sürmemiş ve dağılan grubun ardından Gardel-Razzano ikilisi müzik hayatına birlikte devam etmişlerdir. Bu ikilinin düetlerinde prestij kazandıran işlere imza atılmıştır. Bu sahne alma işini de o dönemin önde gelen mekanlarından kabare ” restoranı Armenonvillede yapmışlar ve burada tango için adımlar atmışlardır. Ardından 1914te ve 1915te bu ikili turnelere çıkmaya başlamıştır. Hatta, 1915te çıktıkları Brezilya turnesinde, Gardel onun idolü olduğu İtalyan tenor Enrico Caruso ile tanışmıştır. 1915te Razzano-Gardel ikilisi, Gardelin akciğerlerindeki sorunlar nedeniyle ara vermek zorunda kalmışlardır.

Bu sorunların ardından, 1917 yılında yeniden sahnelere dönen Gardel, tango konusundaki ilk yükselişini söylemiş olduğu Mi Noche Triste ile yapmıştır. Pascual Contursi ile tanışan Gardel, ona ait Uta parçasına söz yazmış ve Mi Noche Triste ismini verdiği bu parçayı, söylemeyi ve risk almayı istemeyen Razzona onu sahnede tek başına bırakmasına karşın, riski göze alarak sahnede söylemiştir. Bunun ardından, bu parça tahminlerin çok çok üzerinde beğenilmiş ve çıkış yapmıştır. Hatta 100.000 kopya satılmış ve bu haliyle de döneme damgasını vurmuştur. Bu parça ile tango hayatına başlayan Gardel, 770 parça yapmış ve 514 tanesini de tango parçası olarak bestelemiştir.

Patlama yaratan, Mi Noche Triste parçasının ardından 1917 te İspanya, Urugay, Şili, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Porto Rikoyu kapsayan bir turne yapan Gardel, ününe bu şekilde ün katmıştır. 1924te Gardel Buenos Airese dönmüş, burada da Francisco Canaro orkestrası ile birlikte ilk kez Radio L0W Gran Splendidte, akabinde de Osvaldo Fresedo orkestrası ile birlikte parçalarına yön vermiştir.

1925 yılında Gardel, Razzano ile müzik kariyeri noktasında yollarını ayırmış ve ardından da bunun akabinde pek çok kez turneye çıkmıştır. İspanyaya sıkça turne için giden Gardel, öncelikle 1925te Barselonada vermiş olduğu konserde Tiyatro Goyada yer almış. Ardından da 1927de Radyo Catalanada şarkılarını icra etmiştir. En popüler olan konserlerinden birisini ise 1928de Pariste vermiştir. Buradaki Tiyatro Feminada ve Kabare Floridada sahne alan Gardel, Kraliyet Tiyatrosunda şarkı söyleme potansiyeline erişmiştir. Bu kadar ön planda ve prestijli işlere adım atan Gardel, 1929da artık hemen her yerde adından söz ettirmeye ve aranan kişi olmaya başlamıştır.

1920 ile 1930lu yıllar arasındaki bu mükemmel yükselişi, 1930 yılında taçlandıran Gardel, popülerliğini sinema filmlerine de taşımıştır. Sinema aracılığı ile şarkılarını daha geniş kitlelere duyurabileceğini farkında olan Gardel, kısa filmler yapmış. Ardından da ilk uzun filmi Luces de Buenos Aires i çekerek beklentinin çok daha üzerinde bir başarı elde etmiştir. Bu film ile unutulmaz parçalara arasında yerini alan Tomo y Obligo, halen popülerliğini korumaktadır.

Bu filmin ardından 1932de Esperame, Melodıa de arrabal ve La casa es seria filmlerini çeken Gardel, yeni tangoların ortaya çıkmasında rol oynamıştır. Bunların başında gelenlerden film ile aynı adı taşıyan Melodfa de arrabal Tangosu, Me da pena confesarlo Tangosu, Silencio tangosudur.

1933te yine turnelerde olan Gardel, Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş ve yılın son günü 31 Aralık 1933te dönemin efsane radyo kanallarından NBC New Yorkta radyo yayınını gerçekleştirmiştir. 1934te Cuesta abajo filmini çekmiş ve burada Mi Buenos Aires Ouerido parçasını seslendirmiştir. Ardından Tango en Broadvvay filmini çekmiştir.

İngilizcesi çok iyi olmadığından radyo programı kısa sürmüş, hatta yine bu durum nedeniyle film hayatında da zorluklar yaşamıştır. Ama yine de, bu sorunlara rağmen Ray Noble, Richard Tauber, Bing Crosby gibi döneme damgasını vuran isimlerle Cazadores de Estrellas müzikalinde efsaneleşmiştir.

Bu filmleri tamamladıktan sonra, müzik kariyerinde hızlı şekilde devam etmek isteyen ve turneler için yanıp tutuşan Gardel, tango müziğini icra edebilmek için turnelere gitmeye devam etmiştir. Ancak, son olarak düzenlediği Puerto Rico, Aruba, Curaçao, Venezueta, Colombia, Panama, Küba ile Meksika turnesini gerçekleştirirken, Kolombiya turnesinde maalesef ki bir uçak kazası geçirmiştir. İstediği turneyi tamamlayamadan, Alfredo La Perla ile birlikte farklı bir turne için yolculuk yapacakları sırada, uçak henüz havalanmamışken, havaalanında başka bir uçağın kendi uçakları ile çarpışması sonucu gerçekleşen patlamada hayatını kaybetmiştir. Kolombiyanın Medellin kentinde gerçekleşen bu kazada, 24 Haziran 1935 günü hayata gözlerini yuman Gardel, mezarının defnedileceği Buenos Airese gönderilmiştir.

Ölümü ile hayranlarını yasa boğan Carlos Gardelin defnedileceği gün New Yorkta, Kolombiyada, Rio de Janerioda, Montevideoda insanların izdiham yarattığı bir gün olarak tarihe geçmiştir. Çok büyük bir fenomen kitlesi oluşan Gardel için ölümünün ardından intihar eden genç kızlar bile bulunmaktadır. Mezarı Buenos Aireste bulunan La Chacarita mezarlığındadır.

Carlos Gardel denilince akla ilk gelen parçalarından Volver, Mi Buenos Aires Querido, Mi Noche Triste parçalarına, Kadın Kokusu filmi ile ününe ün katan, Gardelin adını yaşatmasında katkısı bulunan Por Una Cabeza şarkısı da unutulmazlardandır. Yaptığı radyo yayınlarında Tomo y Obligo da en son söylediği parçadır.

Adios Muchachos yani Elveda Çocuklar parçası, ölmeden önce yapmış olduğu son parça olduğundan, Carlos Gardele saygı anlamında hala günümüzde milongalarda bu parça çalınmaz. Çalınsa bile herkes bu parçayı duyduğunda oturur ve sadece müziği dinleyerek Gardeli yad eder. Adios Muchachos parçası, aynı zamanda feci, erken ve beklenmedik bir ölüm ile hayata veda eden Gardelin yaşadığı bu kötü durumun uğursuzluk olduğuna inanıldığından da çalınmaz. Hatta şarkı çalarken kadınlar göğüslerini, erkekler ise bacak aralarını tutarak bu uğursuzluğu def edeceklerine dair bir gelenek ile bu hareketleri yaparlar.

Tüm yaşamı ve katkılarıyla Carlos Gardel, Tangonun Kralıdır ve hem kişisel duruşuyla hem de müziği ile tangonun şimdiki halinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan önemli bir müzik adamıdır.
Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Gardel

Yazar:Gökçe Cömert

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir