Cevad Prekazi Kimdir?

5375_116184_cevad_1Cevad Prekazi, 18 Ağustos 1957 tarihinde, Kosova’nın Mitroviçe şehrinde dünyaya gelmiştir. İşçi bir baba ve ev hanımı bir annenin, altı çocuğundan birisidir. 1967 – 1970 yılları arasında, abisi Partizan takımında oynamıştır.

Dönemin Büyük Yugoslavya’sında, altı ayrı bölgeden milli takımlar, kendi aralarında karşılaşmalara çıkmaktaydılar. Cevad prekazi, o karşılaşmalarda Kosova formasıyla mücadele eder. Takip eden dönemde, göze hoş gelen futbolu ve yeteneği ile, Yugoslavya Milli Takımı’na seçilmiştir. 18 yaşını doldurduktan sonra, Partizan ile profesyonel sözleşme imzalamıştır. Yıllar boyunca Partizan forması giydikten sonra, Hajduk Split’e transfer olmuştur. Galatasaray’da yıllarca birlikte oynayacakları Simoviç ile, burada takım arkadaşı olmuştur.

5375_88941_prekazi_1

Bir heves ile Amerika’da top oynamaya giden Prekazi, yıllar sonra bu kararının yanlış olduğunu söylemiştir. Amerika’dan döndüğü dönemde, Zoran Simoviç Prekazi’yi arayıp “Galatasaray’da oynamak ister misin?” sorusunu yöneltir. Cevad Prekazi, 28 yaşına gelmiş ve altı ay futbol oynamamış bir durumdayken, Galatasaray’la el sıkışır. O dönem takımı çalıştıran Jupp Derwall; Cevad Prekazi’ye ‘Ya sen olacaksın yabancı ya da başka yabancı almayacağız’ şeklinde konuşmuştur. Bu sözün üzerine, Prekazi sözleşmeye imza atmıştır.

1985 yılında Galatasaray’a transferi gerçekleşen Prekazi, Galatasaray forması ile ilk maçına Samsunspor karşısında çıkmıştır. Ali Sami Yen Stadı tribünlerinden öylesine etkilenmiştir ki, henüz 18 yaşındayken Kızılyıldız – Partizan derbisinde oynamış olmasına rağmen, İstanbul’daki atmosfer O’na her şeyi unutturmuştur.

5375_46a3bd4d39954d157cbf536defa674b4

İlk sezonunda Galatasaray’la kupa kaldıramasa da, ikinci sezonunda şampiyon olan kadroda yer almıştır. 1986-1987 sezonunun son haftasında oynanan Eskişehirspor maçında Galatasaray kazanmıştır. Şampiyonluğu getiren gollerden birini, efsane oyuncu Cevad Prekazi atmıştır. Bir sonraki sezon olan 1987-1988 sezonunda da Galatasaray’la şampiyonluk yaşayan Cevad Prekazi, Türkiye’de oynadığı dönemler boyunca Derwall, Denizli ve Held ile çalışmıştır.

Cevad Prekazi’nin Galatasaray ve Türk futbolu açısından tarihe geçen bir golü de, 1989 yılında Monaco’ya attığı inanılmaz goldür. Maçın 51. Dakikasında, yaklaşık 40 metreden (37 – 38 metre civarı) attığı gol, Galatasaray tarihinin unutulmaz golleri arasında kendine ayrı bir yer bulmuştur.
1988-1989 sezonunda, Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale çıkma başarısı gösteren Galatasaray’ın, en önemli oyuncularından biri olmuştur. Müthiş sol ayağı, frikik golleri, zarif asistleri ile bir döneme de damga vurmuştur. 1991 yılında ise, çok sevdiği kulübünden ayrılmıştır.

Cevad Prekazi, tam da futbolu bırakacak zannedilirken, İzmir’e gidip futbol hayatına devam etmiştir. Yarım sezon gibi kısa bir süre Altay’da, takip eden yarım sezonda da Bakırköyspor’da formasını terletmiştir. Ancak günün birinde, antrenmanlara giderken zevk almadığını fark etmiş ve Türkiye’de futbolu bırakma kararı almıştır. Belgrad’a dönmesinin ardından, tüm yaşananlara rağmen üçüncü ligde yaklaşık 1,5 sezon daha forma giymiştir. Ardından, futbol üzerine üniversiteye gitmiştir.

Günümüzde ise, OFK Belgrad takımının alt yapısı, kendisine emanet edilmiştir. Sade bir hayat tarzı, halka yakın duruşu, düzgün karakteri ve kişiliği ile, Belgradlılar tarafından oldukça benimsenen ve sevilen bir teknik direktördür.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cevad_Prekazi
http://www.galatasaray.org/tarih/pages/tarih_unut_prekazi.php

Yazar: Baran Akçok