Cinsel Soğukluk (Frijidite) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?

Okuma Süresi: 7 Dakika  | Yazdır

Kadınlarda görülen cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik veya uyarılamamaya frijidite denmektedir. Erkekteki iktidarsızlığın kadındaki karşılığıdır. Yeterli cinsel uyarı olduğu halde cinsel istek olmamasıdır. Halk arasında cinsel soğukluk yaşayan kadınlara frijidit denmektedir.
Cinsel soğukluk genellikle psikolojiktir. Aşırı stres, depresyon, geçmişte yaşanan taciz, tecavüz gibi kötü anılar, eşle iletişim sıkıntıları, eşe kızgınlık ve öfke duyma gibi sorunlar, beden şekli ile ilgili kaygılar cinsel isteksizlik yaratır. Cinselliğin suç ve günah olarak algılanması da cinsel soğukluk yaratır.
Antidepresan ilaçlar, alkol, aşırı kilolu olma, egzersiz yapmamak, yaşlanma, menopoz, ilişki esnasında ağrı olması, kayganlaşma olmaması, jinekolojik enfeksiyon, hormon bozuklukları (tiroit bezinin az çalışması, progesteron veya testosteron düzeylerinin düşüldüğü), kalp hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi müzmin hastalıklar sebebiyle de cinsel isteksizlik yaşanır.

Bulgu, Belirti Ve Yakınmalar

Cinsellik, yemek yeme ve uyumak gibi doğal ihtiyaçlardandır. Seks yapma ihtiyacının azalması, seksüel ilginin olmaması, erken boşalma, orgazm olmama, yetersiz ıslanmak gibi bulgular olur. Eşler arasında sürekli cinsel soğukluk yaşanması durumunda problemler başlar. Evlilik içi tartışmalar boşanmaya kadar gidebilir.
Jinekolojik muayene yapılır. Cinsel ilişki esnasında ağrı olması durumunda yapısal bozukluklar görülebilir.
Müzmin hastalıklar varlığında sebep olan hastalığa özgü bulgular vardır.

Tıbbi Tedavi

Altta yatan başka bir müzmin hastalıksa, hastalığın tedavisine gidilir. Sebep psikoloiikse, psikoterapi uygulanır. Hormonal dengesizliklerde, eksik olan hormon yerine konur. Östrojen, testosteron, dehidroepiandrosteron gibi ilaçlar tedavide kullanılır. Flibanserin etken maddeli ilaç kadınlarda cinsel arzuya ve birleşmeyi artırmada yararlı olmaktadır. Wienopozda ağrılı cinsel birleşmede ospemifen kullanılmaktadır.
Kasık bölgesinde ağrıya bağlı frijidite varsa, ağrının nedeni olabilecek etkenlere yönelik tetkik ve tedavi yapılır.

Diyet Değişiklikleri

Muz, B vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren, enerji veren, seks hormonlarına destek olan meyve olup özellikle kadınların muz yemesi erkekler için çekici olabilir.
İncir, vücut için gerekli birçok maddeyi içerir. Bu özellikleri ile organların sağlıklı işlev görmesinde yararlıdır.
Elmanın tarihte yasaklı meyve olduğu kabul edilmektedir. Tarihi kaynaklar afrodizyak meyveler arasında saymıştır. Sağlıklı bir meyve olup diğer meyveler gibi kan şekerini yükseltmez. Sağlık için birçok yararı vardır.
Çilek, kalp şekli ve kırmızı rengi ile cinsel dürtüleri artıran bir meyvedir. Bir diğer afrodizyak yiyecek olan çikolata ile tüketilmesi arzuları daha da artırabilir.
Hindistan cevizi suyu veya sütünün içilmesi ile vücutta kan dolaşımı için gerekli sıvının yanı sıra elektrolitler sağlanır. Bu özellikleri ile mükemmel afrodizyaktır.
Kereviz, terleme ile erkeklere has kokuya neden olan androstenon isimli uçucu yağı içerir (terde bulunan cinse has kokulara feromon ismi de verilir). Kereviz tüketilmesi ile erkeklerde, kadınlara çekici gelebilecek ter kokusu oluşur. Fakat insanların neredeyse yarısı bu kokuyu hissedememektedir. Erkeklere has feromonlar, kadınlarda adet ve yumurtlama döngüsünü de etkilemektedir. Kereviz A, B, C vitamini, demir, fosfor, çinko, kalsiyum ve sodyum gibi vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller içerir. Kalorisi düşük olup liften zengindir. Aşırı kiloluların zayıflaması için de yararlı bir gıdadır. Kereviz tohumlarının yemeklere katılması, suyunun içilmesi şeklinde de tüketimi yapılabilir. Çiğ kereviz üzerine fıstık ezmesinin sürülmesi ile tüketimi daha lezzetli olur. Fakat tek başına değil de diğer sağlıklı gıdalarla ile beraber tüketildiğinde, doğru beslenmenin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu da beden sağlığının daha iyi olmasını sağlar. Sağlıklı insanlar, hastalığa sahip insanlara göre seks yapmaktan daha fazla hoşlanırlar.
Kuşkonmaz, vücudu zararlı maddelerden koruyan antioksidan E vitamininin yanı sıra damar dolaşımını düzenleyen rutin flavonoidini içerir, Aynı zamanda prostat sağlığını ve sperm kalitesini destekleyen çinkodan zengindir. Kuşkonmaz buharda, ızgarada veya tavada pişirilerek tüketilir.
İstiridye, cinsellik hormonları olan progesteron ve testosteron için gerekli çinkodan zengindir. Sağlıklı cinsel hayat için gerekli olan çinko sperm kalitesini de artırır. Demir içeriği ile de ek katkı sağlar. Demir, kanda oksijeni taşıyan maddelerin yapımını artırarak organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu sayede enerji artırılır ve cinsel hayat için gerekli kuvvet toplanır.
Libido artırıcı içecek tarifi: 2 su bardağı süt (badem veya hindistancevizi sütü de olabilir), yarım tatlı kaşığı saf vanilya ekstraktı, kurutulmuş ve ufalanmış bir kırmızıbiber, iki tatlı kaşığı tarçın karıştırılarak bir tencereye konur ve 2 dakika kısık ateşte ısıtılır. Karışıma daha sonra 60 gram bitter çikolata eklenir ve eriyene kadar karıştırılır. Daha sonra 10 dakika kadar dinlenmeye alınarak tatların birbirine karışması beklenir. Üzeri gerginleşince tekrar ısıtılarak, istenirse rendelenmiş hindistancevizi veya krema eklenir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Menopozda, vajinal kuruluğa karşı kullanılabilecek kayganlaştırıcı kremlerden yardım alınmalıdır. Cinsel birleşme esnasında ağrının azaltılmasında yararlıdır.
Egzersiz, yakınmaların azaltılmasına yardımcıdır. Düzenli aerobik egzersiz yapılması kadar bel, kalça ve bacak egzersizlerinin yararı büyük olmaktadır. Bu konuda uzman terapistten yardım alınmalıdır.
Stres, frijiditenin en önemli tetikleyicilerinden birisi olduğu için, stresi azaltmada çeşitli yöntemlerden yardım alınmalıdır. Psikoterapi, nefes terapileri ve meditasyon yardımcı olur.

Önerilen Besin Takviyeleri

• E vitamini: Üreme sisteminin ve salgı bezlerinin iyi çalışması için gereklidir. Günlük dozu 200-400 IU olarak önerilir.
• B vitaminleri kompleksi: Sinir sistemini destekler ve stresi azaltmada yardımcıdır.
• Çinko: Eksikliği cinsel fonksiyonların bozulmasına neden olur. Günde 15-30 mg destek olarak kullanılabilir.

Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler
• Rhodiola rosea: Enerji düzeyinin artırılmasında ve stresin azaltılmasında yardımcıdır. Hafif antidepresan özelliği de vardır. %3 rosavin veya %1 salidrosid ile standardize rhodiola rosea ekstraktının günlük kullanım dozu 300-600 mg arasında değişmektedir.
• Sarı kantaron: St Johns Wort depresyon yakınmalarının azaltılmasında ve kendini iyi hissetmede yardımcıdır. %0.3 hiperisin içeren sarı kantaron ekstresinden günde 3 kez 300 mg alınması önerilir. Ayrıca 2 çay kaşığı parçalanmış drog, bir bardak kaynar sıcaklıktaki su içine ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Günde 2-3 kez içilir. Sıvı ekstraktları da bulunmaktadır. İlaçlarla etkileşimi nedeni ile tıbbi tedavi almayan kişilerde kullanılmalıdır.
• Kahverengi deniz yosunu ekstraktı: İyot için iyi bir kaynak olup tiroit bezinin az çalıştığı durumlarda yardımcıdır, enerji üretimini artırmada faydalıdır. Kilo kontrolünde de yararlı olup zayıflamaya yardımcıdır. Kahverengi deniz yosunu ekstraktı içeren ürünün doktor önerisine göre günde 1 kapsül, tercihen zeytinyağlı yemek-salata yerken kullanımı önerilir.
• Wild yam (Dioscorea villosa): Menopoz yakınmalarının azaltılmasında topikal krem olarak yararı olabilmektedir. Adet ağrılarını azaltmada ve doğurganlık yeteneğinin artırılmasında kullanılmıştır. Kapsül veya kurutulmuş bitki şeklinde veya tentür olarak kullanılır.
• Isırgan tohumu: Tohumlar havanda dövülüp bal ile karıştırılır ve macun haline getirilir. Günde 2-3 çay kaşığı alınır.
• Boğadikeni: Eryngium campestre’nin toprak üstü kısımları (herba) ve köleleri afrodizyak etkili olarak kullanılır. 5 gram civarında drog bir bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Gün içinde birkaç fincan içilir.
• Lahana tohumu: Kurt düşürücü, idrar söktürücü ve cinsel gücü artırıcı olarak kullanılmaktadır.
• Sater: Satureja hortensis bitkisinden yararlanılır. Saterin iştah açıcı, mideyi ve cinsel gücü artırıcı etkileri vardır. Yemeklerle birlikte kuru fasulyeye tat vermek amacıyla ve gaz yapıcı etkisini azaltmak için konulur. 1-3 gram drog bir bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Gün içinde 2-3 çay fincanı içilir.
• Vanilya: Vanilya meyvesi cinsel gücü artırıcı etkidedir. 0.2-0.3 gram meyve tüketilmesi önerilir. Daha yüksek miktarlarında bulantı ve kusmaya neden olabilir.
• Santalum album: Bitkiden elde edilen uçucu yap banyo suyuna ilave edilir veya masaj yağı olarak kullanılır.
• Gül: Kadınlar için gül uçucu yağı içeren bir masaj yağı ile masaj yapılması önerilir.
• Ylang-ylang: Ylang-ylang uçucu yağının uyarıcı özelliği bulunmaktadır.
• Afrodizyak karışım: 10 gram antepfıstığı, 1 gram çam fıstığı, 1 gram çekirdeksiz üzüm macun kıvamına gelene kadar havanda ezilir ve karışımdan sabahları 20-30 gram tüketilir.
• Geleneksel Çin afrodizyak çayı: 1 adet defne yaprağı, 1/4 tatlı kaşığı Zencefil, 1/4 tatlı kaşığı Tarçın, 1/4 tatlı kaşığı Anason, bir tutam Karabiber karışıtırlır. Bu karışım bir rondoda iyice karıştırılır. Bir çay fincanı su kaynatılır ve 20 dakika bekletilir. Daha sonra sıcak suya 2 tatlı kaşığı çay karışımı eklenerek 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Yazar: Fatih Bolelli

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir