Disneyland Serüveni ve Walt Disney

Okuma Süresi: 5 Dakika  | Yazdır

Karikatür filmlerinin öncüsü ve Disneylandın yaratıcısı olan Walt Disney televizyon yapımcısı ve şovmendir. Walter Elias dan adını lan Walt Disney, 5 Aralık 1901de İllinoisde bulunan Hermosada dünyaya gelmiştir. Walt ve erkek kardeşi Roy, dünyanın en ünlü sinema yapımı üretim şirketi haline gelen Walt Disney Productionsu kurdu. Disney yenilikçi bir animatör olup karikatür karakteri olan Mickey Mouseu yarattı. Walt hayatı boyunca 22 Akademi ödülü kazandı.

Yaşamı

Walt Disney mahlaslı Walter Elias 5 Aralık 1901de Chicagonun Hermosa kentinde dünyaya geldi. Babası Elias Disney, İrlandalı bir Kanadalı,annesi Flora Call Disney Alman-Amerikandır. Disney,4 erkek ve kız kardeşe sahipti. Çocukluğunda Marcelineda yaşayan Disney, komşularına ve aile dostlarına resim çizmeye ve satamaya başladı. 1911 yılı Walt disney için Tren maceraları ile doludur. Trenle Kansas şehrine taşınan Walt, Tren mühendisi olan amcası Mike Martin yaz aylarında waltın çalışması için trende iş buldu. Waltın işi yolculara aperitifler ve gazeteler satmaktı.

Walt Chicagoda McKinley lisesine girdi ve orada çizim ve fotoğraf dersleri aldı ve küçük çaplı karikatürist oldu. Geceleri Chicago Sanat Enstitüsünden ders aldı. Walt 16 yaşında iken orduya katılmak için okuldan ayrıldı fakat yaşı tutmadığı için reddedildi. Kızılhaça katılan Walt ambulans sürmesi için Fransaya gönderildi.

Karikatür Maceraları

1919 yılında Fransadan dönen Walt, kariyerine gazeteci olarak devam etmek için Kansas Citye geri döndü. Kardeşi Royun Pesmen-Rubin Sanat Stüdyosunda kendisine ait bir mesleği vardır, burada Ub Iwwerks ile tanıştı. Walt buradan, kesme animasyonuna dayalı reklam filmlerinin çekildiği Kansas Cityde bir reklam şirketinde çalıştı. Daha sonra Walt, elle çizilmiş cel animasyon denemeye başladı ve kendi animasyon işini açmaya karar verdi. Reklam şirketinden ilk çalışan olarak Fred Harmanı seçti.

Walt ve Harman, Laugh-O-Grams adlı karikatürlerini taramak için yerel Kansas Tiyatrosu ile anlaşma yaptılar. Kısa süre sonra Walt kendi stüdyosunu kurdu ve birçok çalışan kiraladı. Cartoonlandda Alice adını verdikleri 7 dakikalık peri masalı dizisi yaptılar. Bununla birlikte, 1923 yılına kadar stüdyo borçlanmış ve Disney iflas etmeye zorlanmıştır.
Walt ve Roy paralarını birleştirip Hollywooda taşındı. Iwerks Californiaya taşındı ve orada üç kişi Disney Brothers Studioyu başlattı. İlk anlaşma, Alice karikatürlerini dağıtmak için New Yorktaki distribütör Margaret Winkler ile yapıldı. Daha sonraları, Lucky Tavşan Oswald aslı karakteri yaratıp her birini 1500 dolara sattılar.
1925 mürekkep ve boya sanatçısı olan Lilin Bounds ile evlendi.

Mickey Mouse

Walt birkaç yıl sonra Iwerks hariç tüm animatörleriyle Oswaldın tüm haklarının çalındığını farkettiler. Bunun üzerine Disney kardeşler ve eşleri, Waltın geliştirdiği yeni karakter olan Mickey Mouse üç karakter imal ettiler. Mickey ilk animasyonunun Plane Crazy ve The Gallopin karakterleri hem sessiz olması hem de dağıtım bulamadıkları için fazla ses çıkarmadı. Ses filmin içine girdiğinde, Disney Steamboat Willie adlı kısa filmi hazırladı. Ve film Disney için kısa süreli de olsa ses getirmeyi başardı.

Ticari Başarı

1929 yılında Walt, Mickeyin Minnie Mpuse,Donald Duck,Goofy ve Pluto gibi yeni karakterler içeren Silly Symphoniesi yarattı. Çalışmalarından ötürü Oscara aday gösterilen Walt, Kim Kurbağalardan Korkuyor adlı çalışması ile ülke için tema haline geldi.

21 Aralık 1937de tam uzunlukta olan Kar Beyazlığı ve Yedi Cüceler filminin prömiyerlerini yaptılar. 1.499 milyon dolar kazanan Disney şirketi, Sekiz Oscar kazandı. Disney Studios önümüzdeki beş yıl boyunca, Pinokyo (1940), Fantasia (1940),Dumbo (1941) ve Bambi (1942) gibi uzun metrajlı animasyon filmleri yapmıştır.

1939 Aralıkta Walt Disney için Burkbankta yeni bir kampüs açıldı. 1941 yılında şirkette grev meydana geldi ve birçok kişi istifa etti. Şirkette yenileşme hareketleri başladı ve Treasure Island (1950), Alice Harikalar Diyarında (1951), Peter Pan(1953), Lady and the Tramp (1955), Sleeping Beatuy (1959) ve 101 Dalmaçyalı (1961) gibi yüzden fazla özellik ile yeni animasyon çağına girildi.

Televizyonda eğlence ortamı olarak ilk kez kullanılan Disney, Zorro ve Davy Crockett serileri ile oldukça başarı elde etmeyi başardı. Walt Disneyin Wonderful Word of Color, Disneyin tema parkı için bir gösteri şovu olmuştur. Disneyin kendisinin ürettiği son büyük başarısı, canlı aksiyon ve animasyonu karıştıran 1964 yapımı Marry Poppins filmi olmuştur.

Disneyland

17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı,17 Temmuz 1955de aktör Ronald Reagan tarafından açılmıştır. Binlerce insan tarafından ilgi ile karşılanan park,kısa süre de park yatırımını on kat artırmış ve dünya çapında turistleri toplamayı başarmıştır. Yıllar boyu devam eden, inişli çıkışlı olan Disneyland bir çok firma ile adını bugünlere duyurmayı başarmıştır.

Ölüm

1966 yılında Walta akciğer kanseri teşhisi konuldu. 15 Aralık 1966 yılında 65 yaşında öldü. Walt yakıldı ve külleri Los Angelesın Californiada bulunan mezarlığında toplandı. Ölümünün ardından kardeşi Roy, 1971de Walt Disney World aadıyla açılan Florida tema parkını bitirme planını sürdürmüştür.

Kaynakça:
biography.com/people/walt-disney-9275533#disneyland
tr.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney

Yazar:Meltem yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir