Dracula’nın Memleketi “Cluj – Napoca”

5422_cluj-parkiCluj – Napoca, Romanya’’nın Kluj (Cluj) bölgesinin başkentidir ve aynı zamanda en büyük şehridir. Yaklaşık 350.000 kişilik bir nüfusu sahip olan şehir, aynı zamanda romanya’nın en büyük ve en popüler dördüncü şehri olma özelliğini de taşımaktadır.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden, belli uçak firmaları ile Cluj’a ulaşabilmek mümkündür. Avrupa genelinde çok fazla popüler olmaması sebebiyle, kimi ülke ve şehirlerden bu şehre ulaşım sorun olabilmektedir. Örneğin, Polonya’nın başkenti Varşova’dan Cluj’a ulaşabilmek için, öncelikle Macaristan’ın başkenti Budapeşte’y’e uçakla geçmek, ardından da Budapeşte’den bir dolmuş vasıtasıyla Cluj’a gitmek, ekonomik anlamda en uygun yollardan biridir. Romanya’’nın ekonomisi çok iyi değildir. Bu nedenle, teknoloji ve ulaşım anlamında da yüksek beklentileri karşılamayacak durumda olan ülkenin, ulaşım için tercih ettiği kara yolu araçları da bu durumu özetler niteliktedir. Macaristan – Romanya sınırını, çok eski model dolmuşlarla geçmek, bunun göstergesidir. Cluj – Napoca şehri, çok fazla gelişme imkanı bulamamış bir Anadolu kenti gibidir. Hayat şartları uygun olan şehirde, yemek ve ulaşım gibi giderler de oldukça ucuz fiyatlardadır.

5422_sari-sokak

Romanya parasının ilginç bir özelliği bulunmaktadır. Ne yapılırsa yapılsın, Romanya paraları buruşmamaktadır. Bunun sebebi ise, paralarının kağıttan değil de plastikten yapılıyor oluşudur. Buna ek olarak, Romanya para birimi de “Lei” olarak yazılmaktadır.Romanya halkı ve Cluj’da yaşayan insanlar, klasik doğu toplumu kültürü ile yaşamaktadırlar. Daha samimi, daha içten ancak daha kuralsız yaşayan insanların bulunduğu Cluj’da, Avrupa’da görülmeyecek cinsten trafik ihlalleri ve klakson sesleri fark edilmektedir. Şehir planlaması ise, estetikten uzak ve düzensizdir. Öyle ki, gökyüzü kablolardan dolayı kısıtlı görünmektedir.

Romanlara ve filmlere konu olan Dracula karakterinin kilisesi ve kalesi de bu şehrin yakınlarında bulunmaktadır. Şehrin bağlı bulunduğu bölge de Transilvanya bölgesi ismini almaktadır. Cluj, normal bir Romanya şehri gibi Hristiyan inancının yaygın olduğu bir şehir olma özelliğini taşır. Ancak, hoşgörü olarak oldukça üst seviyede olan Romanya halkı, Cluj caddelerinde hemen her mahallede, en azından 4-5 sokakta bir bulunan sinagoglar ile yaşamaya alışmışlardır. Çünkü, Cluj nüfusunun önemli bir bölümü, Yahudilerden oluşmaktadır. Milli tiyatro ve opera binası, üniversite, Cluj parkı, sarı sokak denilen işportacılar sokağı, şehir meydanı, tarihi kilise, ortodoks katedrali gibi birçok önemli yer, turistler açısından geizilip görülebilecek yerler arasındadır.

5422_mac-oncesi-cluj-napoca-romanya

Şehrin iki futbol takımından biri olan FC Universitatea Cluj’un stadyumu, diğer şehir stadyumu olan Dr. Constantin Radulescu Stadı’na göre daha gelişmiş ve çok daha yeni, ayrıca oldukça da modern görünümlü bir yapıdır. Cluj’un yemek kültürü ile alakalı çok fazla şey öne çıkmamaktadır. Yemek mekanlarında, bu yönde bir farkındalık yaratma çabası dahi bulunmamaktadır. Fast food kültürünün hakim olması, bu noktada önemli bir veridir. Ancak kafelerde, börek tarzı tuzlu ürünler ve farklı kahve çeşitleri bulabilmek mümkündür.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kalo%C5%9Fvar

Yazar: Baran Akçok