Dundee United FC Nasıl Bir Kulüptür?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

1024px-Dundee_United_FC_logo.svgDundee United Football Club, Avrupa Birliği üyesi olan Birleşik Krallıka bağlı İskoçyanın 1. Futbol Ligi olan Premier Ligde mücadele eden bir kulüptür. İskoçyanın en eski ve en gözde kulüplerinden biri olan Dundee United aynı zamanda da UEFA Fair Play Kuralları çerçevesinde hareket etmiş olması sebebiyle UEFA Lisansı almaya hak kazanmıştır. Bu UEFA Lisansı sayesinde, İskoçya Ligini ilk 5te bitirir ya da İskoçya Kupasında final oynarsa UEFA organizasyonlarında ülkesi İskoçyayı temsil edebilecektir. 1909 yılında kurulmuş olan Dundee Unitedın orijinal adı o zamanlar Dundee Hiberniandı. Ancak kulüp, 1923 yılında isim değişikliğine giderek Dundee United adını almıştır. Kulübün lakabı The Terrorsdur. 100 yılı aşkın bir futbol mazisine sahip olan Dundee United maçlarını, 14,229 koltuk kapasiteli Tannadice Parkta oynamaktadır. Kulüp, adını temsil ettiği Dundee şehrinden almaktadır. Kulübün başkanı Stephen Thompson iken, teknik adamlık görevini Jackie McNamara yapmaktadır.

İskoçya Premier Liginde mücadele eden Dundee United, geçtiğimiz sezonu 4. Sırada tamamlamıştır. Bu sayede Avrupa kupalarında mücadele etme fırsatı yakalayan Dundee United, UEFA Avrupa Liginde erken elenen kulüpler arasındaki yerini almıştır. Kulübün renkleri turuncu siyahtır. İç sahada bu renkleri kullanan Dundee United dış sahada ise siyah beyaz renklere sahiptir. Uzun yıllar Premier Ligde mücadele etmiş olan Dundee United sadece 1 kez şampiyonluk sevinci yaşayabilmiştir. Bu başarı 1982/83 sezonunda gelmiştir ve aynı zamanda da en büyük derece olarak da kayıtlara geçmiştir. Birinci Lig olan Premier Ligde uzun yıllar mücadele etmiş olan Dundee United aynı zamanda da İkinci Ligde de yer almıştır. İkinci Ligde yer aldığı dönemlerde 2 kez şampiyonluk sevinci yaşayan Dundee, bu başarıları 1925 ve 1929 yıllarında elde etmiştir.

East_Stand_TannadiceElde edilen tek Premier Lig şampiyonluğunun yanı sıra İskoçya Kupasında da başarıları bulunan Dundee United, 1994 ve 2010 yıllarında iki kez şampiyonluk yaşamıştır. Kupada gelen 2 şampiyonluğun haricinde 8 kez de final kaybeden Dundee United bu alanda 10 kez final oynama başarısı göstermiş ve İskoçyanın en çok final oynayan 5. Kulübü olarak kayıtlara geçmiştir. İskoçya Lig Kupasını da 2 kez kazanan Dundee bu organizasyonda ise, 5 kez final kaybetmiştir. Avrupa kupalarında özellikle 1980li yıllarda fırtına gibi esen Dundee United, 1983/84 sezonunda UEFA Şampiyonlar Liginde yarıfinal görmüş ancak finale yükselememiştir. 1986/87 sezonunda da UEFA Kupasında ciddi işlere imza atmış olan İskoç temsilcisi, finale kadar yükselmiştir. Ancak finalde kupaya uzanmayı başaramayan Dundee United, turnuvayı 2. Sırada tamamlamış ve aynı zamanda da tarihinin en büyük Avrupa kupası derecesini elde etmiştir. Sonraki yıllarda Avrupa kupalarında nadiren mücadele etmeye başlayan Dundee United endüstriyelleşen futboldan fazlasıyla zarar gören kulüplerinden biri olmuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir