Ebabil Kuşu ve Bilinmeyen Özellikleri

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalarakonu olan ilginç bir canlı. Tüm ömrünü uçarak geçiriyor ve yalnızca üremek için yere iniyor. Halk dilindebaharın habercisi olan bu ilginç canlılardan bahsetmek istiyorum.

Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengiolarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Kırlangıçlarla karışıtırılırlar çoğu zaman ancak boyu olarak da uçuş şekilleri olarak dakırlangıçlardan çok farklı bir türdür. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatılarınuzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler. Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bununiçin hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir.Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir.

Yaz aylarında çok yüksek noktalarda onları görebilirsiniz küçük oldukları için bu birazzor olabilir. Bu türün 20-25 yıl yaşandığı söylenmektedir ve yapılan araştırmalarda bu doğrultudadır. Ebabil kuşlarının yuvalarını görmeniz mümkündür uç noktalarda barınırlar ve yuvalarına çok hızlıgirip, çıkarlar. Akşamüstleri onların ötüşünü duymak ve onları biraz da olsa görmekmümkündür. En ilginç özellikleri yazının başında da belirttiğim gibi sadece üremek adınayere inerler.

Peki bu kuşlar nasıl uyur?
Ebabil kuşları uyumak için deyere inmiyor ve uyku ihtiyacını da gökyüzünde gerçekleştiriyor. Genellikle şehir ortamında görülürler ve yuvalarını inşa ederler, kır ortamındaonları göremezsinizgördüğünüz kuş muhtemelen kırlangıçtır. Bu türün yuva anlayışıdiğer kuşlara göreçok farklıdır bu yüzden şehir yapılanmalarını tercih ederler.

Hızı ve ömrünü uçarak geçirmesi ile gerçekten ilginç bir canlı olarak görülmektedir. Yavrularına olan ilgisi de diğer kuşlara göre çok daha farklıdır. Beslenme ihtiyaçlarındayavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancakbu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir