Felix Magath Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

felix_magathWolfgang-Felix Magath, 26 Temmuz 1953 tarihinde, Batı Almanyanın Aschaffenburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Magath, futbol kariyerine nokta koymasının ardından, teknik direktörlük yapmıştır. Almanyanın milli kadrosunda da görev yapmış olan Magath, 43 maça çıkmış ve 3 kez de gol sevinci yaşamıştır. VfR Nilkheim takımında futbol oynamaya başlayan Magath, ilk profesyonel mukavelesini 1972de Viktoria Aschaffenburg ile yapmıştır. Burada resmi herhangi bir maçta forma giymeden 1974de Saarbrücken takımına transfer olmuştur. Saarbrückende 2 yıl geçiren Magath, 76 lig maçına çıkmış ve 29 kez gol sevinci yaşamıştır. 1976da dönemin en iyi kulüplerinden olan Hamburg SVye transfer olan Magath kariyerinin zirvesine burada çıkmıştır. Hamburgda 10 yıl geçiren ve sonrasında futbolculuk kariyerine nokta koyan, Magath, Hamburg formasıyla toplam 306 lig maçına çıkmış ve 46 kez de gol sevinci yaşamıştır.

Futbolculuk kariyerinde sadece Hamburg formasıyla kupa kazanan Magath, Hamburgla, 3 Bundesliga, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca, Magath Almanya ile 1980de Avrupa Şampiyonu olmayı da başararak kupa koleksiyonunu daha da geliştirme imkanı bulmuştur. 1986da futbolu bırakan Magath, ilk teknik direktörlük deneyimini Bremerhavenda yaşamıştır. Burada 1 yıl kalan Magath, 1993te Hamburgun yedek takımının başına getirilmiş ve burada iki yıl görev yaptıktan sonra Hamburgun A takımının başına getirilmiştir. Hamburgda 2 yıl kalan Magath, herhangi bir kupa kazanamamış ve 1997de kulüpten ayrılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında Nürnberg, Werder Bremen, Frankfurt, Stuttgart, Bayern Münih, Wolfsburg, Schalke ve Fulhamı çalıştıran Magath, en başarılı dönemini Bayern Münihte geçirmiştir.

1325132004 yılında başına geçtiği Bayern Münih ile, 2 Bundesliga, 2 Almanya Kupası, 1 de Lig Kupası kazanmış olan Felix Magath, 2007 yılının Ocak ayında Bayern Münihten ayrılmak zorunda kalmıştır. 2006/07 sezonunda oldukça kötü bir performans sergileyen Magath, Bayern Münihin yıllar sonra UEFA Şampiyonlar Liginde yer alamamasına sebep olmuştur. Bayern Münihte geçen son sezonu oldukça kötü olan Magath, Wolfsburgun başına 2009 yılında geçmiş ve Wolfsburg tarihinde ilk kez, Bundesliga şampiyonluğu Magath yönetiminde elde etmiştir. Magath, Wolfsburgu şampiyon yapmasına karşın daha önceden anlaşmaya vardığı Schalkenın başına geçmiştir. 2010da Schalke ile sezona başlayan Magath oldukça kötü bir grafik sergilemiş ve Schalkede sadece 2 yıl kalabilmiştir. Schalkede kötü performans sergileyen Magath, 2011de tekrar Wolfsburgun başına geçse de başarılı olamamıştır. 2012de Wolfsburgtan kovulan Magath, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Fulham ile anlaşmış ancak burada sadece 7 ay görevde kalabilmiştir. Magath teknik direktörlük kariyeri boyunca, toplam 747 maçta görev yapmış ve 359 galibiyet almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir