Fotoğrafçılar İçin Para Kazanmanın 5 Yolu

Okuma Süresi: 4 Dakika  | Yazdır

Fotoğrafçılık var olduğundan beri ondan para kazanmanın yolları da onla birlikte var oldular. Fotoğrafçılığın ilk yıllarından beri var olan ve fotoğrafçıların bu yollarla hayatlarını devam ettirdiği yöntemlerin yanı sıra, son günlerde ortaya çıkan yeni sektörler var. Hala ilk zamanlarını yaşıyorlar ve oldukça da büyük ilgi topluyorlar. Bu listemizde, fotoğrafçılığın belki de altın çağı niteliğindeki günümüzde, fotoğrafçılıktan para kazanmanın beş yolunu inceleyeceğiz.

1- Stok Fotoğrafçılığı

Stok fotoğrafçılığı, hali hazırda çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızla bile içine dahil olabileceğiniz bir ortam. Kolay, hızlı ve çok geniş kitlelere ulaşabilmek mümkün. Piyasada stok fotoğrafçılığından gelir elde eden onlarca insan var. Onlar fotoğraflarını çekerken, insanların bu fotoğrafları neden kullanmak isteyeceklerine önem verdiklerini ve yeni fotoğraflarını bu amaca yönelik çektiklerini söylüyorlar. Basitçe özetlemek gerekirse stok fotoğraf siteleri hazır fotoğraf servisi olarak görülebilir. Görsel bir kaynağa ihtiyaç duyan kişiler, bu sitelere girip ihtiyaçları doğrultusunda fotoğraflar satın alırlar. Eğer ki satın alınan fotoğraf sizinkiyse, satıldığı ücretin belirli bir yüzdesi size aktarılır. Ne kadar çok fotoğrafınız satılırsa, o kadar para kazanırsınız ve popülerliğiniz artar. Popülerliğinizin artması demekse kendinize daha üst sıralarda yer bulmanız böylece daha çok fotoğraf satmanız demek.

2- Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı son zamanlarda, yeni anlamıyla çok daha yaygınlaştı. Eski klasik yöntemlerle belki de gösterdiğiniz çabanın maddi manevi karşılığını almak çok mümkün olmuyordu. Ama modern düğün fotoğrafçılığı, birçok insanın ilk gençlik yıllarından beri hayalini kurduğu o günün, olabilecek en güzel şekilde anlatılması demek. Peki düğün fotoğrafçılığında dikkat çekip, para kazanabilmek için nelere dikkat etmeli? Bunlardan ilki hikaye anlatımı. Özellikle gelinler hayatları boyunca bugünün hayalini kurdular. Her anı yakalayın ve sonra çıkan fotoğraflarla bir hikaye yaratın. Bir diğer konu ise müşteri deneyimi. Hizmeti alan kişinin yerine kendinizi koyun ve tüm detayları düşünün. Böylece hem sizle çalışmaktan memnun kalacaklar hem de başkalarına sizi tavsiye edecekler.

3- Doğum Fotoğrafçılığı

Bazı insanlar hala bu sektörün farkında olmasa da, doğum fotoğrafçılığı ve bu sayede çıkan fotoğrafların bir insanın hayatında sahip olabileceği belki de en özel fotoğraflar olabileceğini unutmamak gerekir. Bu sektörün yükselişte olması ve daha da yükselecek olması sürpriz olmaz. İnsanın kendinden bile değerlisi, bebeği, çocuğu için ve böyle güzel hatıralar için, iyi sonuçlar çıkardığınız sürece, size ödeme yapmak isteyeceğini unutmayın.

dogum

4- Drone fotoğrafçılığı

Havadan fotoğraf çekme, uzun yıllardır var olan bir sektör. Fakat bugün, yüksek teknolojili drone’ların artık uygun fiyatlara satılıyor olması bu tip fotoğrafçılığı da patlatmış durumda. Bu yeni drone’ları kullanmak kısa bir sürede öğrenebiliyor. Bir DSLR makine almakla aşağı yukarı aynı paraya göz kamaştırıcı hava fotoğrafları elde edebileceğiniz bir drone satın alabilirsiniz. Eğer siz de her zaman elektronik oyuncakları seven biri olduysanız, son zamanlarda çok talep göre bu fotoğrafçılığa girebilir, eğer iyi iş çıkarırsanız, hayal ettiğinizden bile fazla para kazanabilirsiniz.

dronefoto

5- Sosyal medya fotoğrafçılığı

Sosyal medya fotoğrafçılığını bu listede görünce şaşıranlarınız olabilir. Bu mümkün, çükü bu fotoğrafçılık janrası henüz yeni fakat bu gerçek olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta altın çağına doğru emin adımlarla ilerliyor diyebiliriz. Peki nasıl oluyor? Sosyal medya platformlarında, özellikle Instagram’da, takipçileriyle paylaşmaları için para ödenen fotoğrafçılar bulunuyor. Ve öyle az bir paradan da bahsetmiyorum, en meşhur markalar bile reklam için bu yöntemi tercih edebiliyorlar. Fakat bu işi küçümsememek gerekir, bu fotoğrafçılar, sosyal medyadan maddi olarak faydalanmadan önce zaten yüzbinlerce takipçi biriktirebilecek kadar başarılı olmalılar. Bu da ciddi bir zaman, çalışma ve azim gerektiriyor. Eğer siz de sosyal medyayla ilgiliyseniz ve bir kitleniz varsa, bu bir seçenek olabilir.