Futuremark Peacekeeper: Web Tarayıcı Test Programı

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

futuremark_peacekeeper

Ekran kartı test programlarının en meşhuru 3DMark serisi ile ün yapmış olan Futuremark şirketi yeni bir yazılımı ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sundu. Henüz beta aşamasında olan Peacekeeper isimli bu yazılım web tarayıcınızdaki Java uygulamasını kullanarak çalışıyor. Önce sisteminizi analiz eden program daha sonra çeşitli testlere geçiyor. 5 aşamadan oluşan testler sonucunda en hızlı olan web tarayıcısı en fazla puanı alarak bize aralarında karşılaştırma yapma imkanı sunuluyor.

Burada özellikle “en hızlı” kelimesinin altını çizmek gerekli çünkü “en iyi” tanımı için daha birçok kriteri göz önünde bulundurmak gerekecektir. Aslında piyasadaki birçok web tarayıcısı benzer kullanılış biçimlerine sahip olsa da Firefox’ta olduğu gibi sonradan yüklenen eklentiler sayesinde birbirinden güzel ve kullanışlı özelliklere sahip olunabiliyor. Firefox şu an en geniş eklenti yelpazesine sahip olan dolayısıyla en rahat ve efektif kullanım imkanı sunan web tarayıcı olarak zirvedeki yerini koruyor.

AMD 64 X2 4800+ işlemcili ve 2 GB DDR500 RAM’lı sistemimde 5 farklı tarayıcı ile yaptığım test sonuçları aşağıdaki gibidir:

peacekeeper

Testlerde Apple Safari ve Google Chrome açık ara önde yer aldı. Safari gerçekten çağrılan web sayfalarını görüntülemede Chrome’la beraber çok hızlı bir kullanım imkanı sunuyor. Fakat genel kullanım özelliklerine baktığımızda fazla esnek olmamaları yani yapabileceklerinin Firefox’a göre kısıtlı olması onların tercih edilebilirliğini önemli ölçüde düşürmekte. Bir çok kişi internette biraz daha hızlı sörf yapmaktansa, kendine ihtiyaçlarına göre özelleştirebildiği tarayıcıları tercih ediyor. Firefox bunun en güzel örneğini gösteriyor.

Internet Explorer konusuna gelecek olursak, hem eklentisi çok az olan hem de inanılmaz yavaş çalışan bir tarayıcı olması nedeniyle onu Allah’a havale ediyorum. =) Microsoft kasıtlı olarak mı bu kadar vasat bir tarayıcı yapıyor bilmiyorum ama her yeni versiyonu ayrı bir sorun teşkil ediyor. IE, 8. versiyonuyla beraber biraz daha hızlansa da, birçok sitenin düzgün çalışmayıp tekrar ayrıca uğraşılıp sitelerin kodlanmasını gerektirdiğinden, webmaster’ları çıldırdantarayıcıların da başında yer alıyor. Yani her yönden akla zarar işler başaran bu tarayıcının Microsoft Windows işletim sistemleriyle yüklü olarak gelmesi de ciddi bir kesim tarafından yaygın olarak kullanılmasını kaçınılmaz kılıyor. Son verilere göre hala dünyada en çok kullanılan web tarayıcısı Internet Explorer.

Futuremark Peacekeeper testini bu bağlantıdan kendi bilgisayarınız için uygulayabilirsiniz. Önemli bir not olarak; bu programla alınan puanların bilgisayarın işlemcisine ve ram hızına göre değişiklik göstereceğini belirtelim. Örneğin Firefox 3.0.7 puanı her bilgisayarda farklı çıkacaktır fakat aynı sistemde yapılan farklı tarayıcı testleri arasındaki oran değişmeyecektir. Yani Chrome her bilgisayarda Firefox 3’ten iki kat fazla puan alacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir