Halil Mutlu Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

7661_halil_mutlu_rekorlari1973 yılında Bulgaristanın Kırcaali beldesinde doğan Halil Mutlu, olimpiyat ve dünya şampiyonu olan, 27 kez altın madalya kazanmış Bulgaristan göçmeni haltercimizdir. Tarihe David Rigertten sonra en çok altın madalya alan, halterci unvanı ile geçmiştir. Boyu 1.50cm olan haltercimiz, tüm spor kariyeri boyunca, kendisine örnek aldığı Naim Süleymanoğlunun izinden gitmiştir. Bulgaristanda 10 yaşındayken haltere başlamış olan Halil mutlunun en büyük destekçisi ise antrenör İbrahim elmalı olmuştur. 14 yaşına kadar Bulgaristanda halter yapan sporcu, gördüğü yoğun baskı yüzünden iki yıl spor hayatına ara vermiş, 1989 yılında Türkiyeye iltica ederek, Türk haltercimiz olarak antrenmanlarına devam etmiştir.

Halil Mutlu’nun Spor Kariyeri

Halil mutlu henüz 19 yaşında iken İngilteredeki Gençler Avrupa Şampiyonası’nda ilk şampiyonluğunu almıştır. Silkme, koparma ve toplama kategorilerinde altın madalya kazanan haltercimiz, daha sonraki spor hayatında başarılarına devam etmiş ve 5 kere dünya şampiyonu, 3 kere olimpiyat şampiyonu ve 9 kere de Avrupa şampiyonu olmuştur.

T7661_halil_mutlu_halterürk haltercinin ard arda kırdığı rekorlar çok ses getirerek, tüm dünya basınında yer almış ve bu başarılı halterciye Dinamo lakabı takılmıştır. Ayrıca olimpiyat şampiyonalarında 3 kez üst üste altın madalya alarak, adını halter tarihine, bu unvanı alan 4. Sporcu olarak yazdırmıştır. 52 kg, 54 kg ve 56 kg’da 20’den çok dünya rekoru olan Halil Mutlu, 2003 yılında geçirdiği bir sakatlanma sonrasında 62 kg kategorisinde spor hayatına devam etmiştir.

Halil Mutlu’nun Katıldığı Müsabakalar

1992- İlk kez olimpiyat mücadelesine katılan Halil Mutlu, 52kg kategorisinde 5. olmuştur.

1993- Avustralyada yapılan dünya şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya almıştır.

1994- Bu yıl içerisinde dünya ve Avrupa şampiyonluğunu kazanan Halil Mutlu, tüm dünyada ses getiren bir halterci olmaya başlamıştır.

7661_halil_mutlu_olimpiyatlar1995- Çinde düzenlenen dünya şampiyonasında 1 altın 1 gümüş madalya almıştır.

1996- Atlanta olimpiyatlarında altın madalya aldı ve 54kg koparma dünya şampiyonu oldu.

1998- Finlandiyada düzenlenen dünya şampiyonasında altın madalya aldı.

1999- Bu yıl düzenlenen dünya şampiyonasında, yeni bir dünya rekoru kırarak, adını halter tarihine altın harflerle yazdırdı.

2000- Sydney olimpiyatlarında aynı anda, 56kg hem silkme hem de koparmada dünya rekoru kırarak yeni bir başarıya imza attı.

2001- Türkiyede yapılmış olan dünya şampiyonasında iki altın madalya kazandı.

2002- Halil Mutlu, geçirdiği sakatlıklar yüzünden 2003 sezonuna kadar müsabakalara katılamamıştır.

2003- Kanadada yapılan dünya şampiyonasında 62 kg kategorisinde altın madalya aldı.

2004- Atina olimpiyatlarında geçirmiş olduğu sakatlıklara rağmen, yine büyük bir performans göstererek, şampiyon olmuştur.

2005- Bulgaristanda düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya aldı.

2005 yılında Halil Mutlu’nun doping yaptığı iddia edilerek, Uluslar Arası Halter Federasyonu tarafından cezalandırılarak, halter müsabakalarından men edildi. Hiçbir zaman doping yaptığını kabul etmeyen Mutlu 31 Ekim 2008 yılında spor hayatına son verdiğini açıkladı.
Kaynakça:

Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir