Hamileyken Gaz Sancısı Ve Şişkinlik

Genel itibari ile gaz sorunu yaşamamak adına, hamilelik döneminizde izlemeniz gereken beslenme yolunun dikkat edilmesi, böyle bir sorunla karşılaşma riskinizi de yok edecektir. Bu bağlamda kendinizi tanımalı ve kadın doğum hastalıkları uzmanınız ile süreci nasıl geçireceğinize dair istişare etmelisiniz. Böylece olası gaz sancılarından ve bölgesel karın şişlikleri ile gündelik hayatınızı olumsuz kılacak faktörlerden uzak durmayı başarabilirsiniz.

unnamedSıklıkla karşılaşılan gaz problemlerinin temel nedeni gebelik hormonları ile doğru orantılıdır. Özellikle progesteron hormonunun direkt etkisi ile sindirim sitemlerinde bulunan düz kasların gevşemesi gazın vücuttan daha uzun sürede çıkması anlamına gelmektedir. Ancak tabi bu ciddi bir sorun olmamaktadır. Çünkü son derece doğal bir süreci içermektedir. Gaz sancısı yaşamanızın ve buna bağlı olarak karın şişkinliğinizi bir başka etkeni ise rahmin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle 2. Ay itibari ile hızlı bir gelişime uğrayan bebeğiniz rahmin büyümesini meydana getirir. Bu durum da mide ve bağırsaklarda basıncın oluşması anlamına gelmektedir. Yeteri kadar işlevini rutin bir şekilde sürdüremeyen sindirim sistemi de gazın çıkması vadesini daha geç bir şekilde tamamlamaktadır. Ancak bu durumun sizin için olumsuz bir sonuç teşkil etmesi sancının ötesine geçecek bir konu da değildir.

Gaz sancısını ve şişkinlikleri en aza indirgeme yolları nelerdir?

Eğer gebe iseniz ve gaz ağrısı yaşama kaygınız varsa o zaman beslenme ritüelinizi en iyi şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle sıvı içeceklerin mide de gaza dönüşmesi fazlasıyla etkin bir durumdur. Sıvı alımlarınızı hem daha az ölçeklerle yapmak hem de genel olarak öğünleriniz ile beraber değil, öğün aralarında tüketmeniz de hem şişkinliğin oluşmasının önüne geçecek hem de gaz sancı riskini ortadan kaldıracaktır. Tabi düzenli bir şekilde yemek yeme, ancak bunu aşırıya kaçan öğünlerle yapmamak da sizler için değer taşıyan durumdur. Eğer bağırsaklarınızda bulunan sindirim parçacıkları, rahminiz nedeni ile aldığı basının yanı sıra bir de fazla tüketime maruz kalırsa çalışma fonksiyonlarını tam olarak yapamayacak ve bu durum sizi mutsuz kılacak sürece tanık edecektir.

Gaz ağrısı olan gebelerin doktora gitmesi gerekli midir?
Eğer beslenme düzeninizi oluşturmakta zorluk çekiyor ya da her şeye dikkat ettiğinizi düşünüp yine de bu sancıları yaşıyorsanız o zaman doktorunuza kontrol olmanız doğru atılmış bir adım olacaktır. Sizlere önerdikleri gaz giderici ilaçlar, hazmı kolaylaştırıcı bir takım seçenekler ve egzersizler ile tüm bu yakınmalarınızın önüne geçebilirler. Ancak bu kullanmakta olduğunuz ilaçlara rağmen artan bir durum ortaya çıkarmıyor ve sürekli olarak şişkinlikle beraber sancı çekiyorsanız mutlaka gastroentoloji hekimlerine gözüküp daha doğru bir karar almanızda da yarar olacağını ifade edebiliriz.

Gaz sancıları doğum sancıları ile karışmakta mıdır?
Eğer hamileliğinizin son dönemlerini yaşıyorsanız pek çok bayan yaşadığı gaz sancılarını doğum sancısı zannederek gereksiz yere panik yaşayabilir. Eğer düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorsanız yaşamış olduğunuz gaz ağrısı ve şişkinliğe dair detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Böylece aklınızda herhangi bir soru işareti olmadan bu süreci geride bırakmanın daha doğrusu gebelik döneminde kontrolünüz altında tutmanın püf noktalarını da öğrenebileceksiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenme opsiyonu ile sizlerde hayat standartlarınızı düşürecek olan gaz sıkıntısından uzak durabilirsiniz.