Hang Nedir?

5624_hang-drumVurmalı çalgı olarak bilinen Hang, ilk defa 2000 yılında İsviçre’de üretilmiştir. Ses tonu ve etkisi nedeniyle, Hipnotik çalgı şeklinde tanımlanan bu müzik aleti, benzer sesleri veren başka bir müzik aleti olmamasın dolayı müzik sektörü adına da başka bir yerdedir. Hang, Bern dili ve Macarca’da “el” manasında kullanılmaktadır.

Hang’in üretimin serüveni, iki İsviçre vatandaşı olan Sabina Scharer ve Felix Rohner’e dayanmaktadır. Bu ikili, dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları detaylı incelemeler ve araştırmalardan sonra, Hang’’i bir perküsyon aleti olarak üretmişlerdir.Üretiminin tamamen çelikten yapıldığı Hang, kucağa yerleştirilerek, el ve parmaklar aracılığı ile çalınmaktadır. Her ne kadar alanında benzersiz gibi bir özelliğe sahip olsa da, çıkardığı sesin armonik tınıları, arp ve gongya seslerini hatırlatmaktadır. Hang’ten elde edilen farklı ses ve tınılar, aletin yüzeyindeki ufak çukurlardan çıkmaktadır.

5624_hang_drum_3

2001 yılından 2005 yılına kadar, yukarıda bahsedilen üreticileri tarafından 45 adet civarı farklı model geliştirilmiş olsa da, Hang hakkında sabit bir çalma stili ya da kuralı bulunmamaktadır. Hang enstrümanının fiyatı, yaklaşık 1300 – 1500 euro aralığında, üretimi ise çok hızlı yapılamamaktadır. Yılda yaklaşık olarak 400 adet üretilir. Üretimdeki bu yavaşlık ise, yalnızca sistem ile ilgili değil, biraz da felsefi açıdandır. Hang’i üretenler, bu çalgının popüler kültüre alet olmasını istememekte ve sadece gerçek sanatçıların aleti kullanmasını arzulamaktadırlar. Üretim siparişi verildikten sonra, müşterilere 2 yıla yakın bir süre kadar bekleme süreci tanınmaktadır. Ancak zaman içinde yeni üreticiler de pazara dahil olarak, bu sürenin kısalmasına sebep olmuşlardır.

5624_hang-drum-2

Hang enstrümanı, görünüş itibariyle de, UFO’’ya benzetilmektedir. Genellikle sokak sanatçılarının ellerinde görülen, Avrupa’nın birçok şehrinde ve Türkiye’de de İstanbul’da çalınan bu müzik aleti, sanatçının diz üstü oturup da aleti kucağına alma pozisyonunda çalınmaktadır. Kimi sanatçılar, sandalyeler üzerinde de sanatlarını icra edebilmektedirler. Hung” ya da “Hong” diye de telaffuz edilebilen Hang, vurmalı çalgı özelliğinde olduğu için “Hang Drum” olarak da bilinmektedir. Üreticilerinin yaptıkları araştırmaların sürekliliğini gösteren en güzel kanıt ise, henüz 2001 yılında icat edilmiş olmasına rağmen, aletin 5 yenilik aşamasından geçmiş olmasıdır. Hang’in oluşumu, içi boş olan iki çelik sac materyalinin, kenarlarından birbirlerine tutuşturulması ile ortaya çıkmaktadır. Sacların sertleştirme işlemi, gaz – nitrürleme prosesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu iki sacın oluşturduğu yarım kürelere, “ding” ve “gu” isimleri verilmektedir. Üst kabuğu simgeleyen ding tarafı, “tonlama çemberi” diye bilinen ve 7 ile 9 arasında değişiklik gösteren ton alanından meydana gelmiştir. Bahsedilen bu yapılar, çelik sacın çekiçlerle dövülmesi ile ortaya çıkartılmaktadır. Çan sesine benzer tonun yakalanmasını sağlayan yapı ise, kubbe şeklinde olan tepe kısımdan kaynaklanmaktadır.

Alt bölümdeki deliğin ismi gu’dur. Bu delik sayesinde ses titreşimi oluşur. Ayrıca, gu isimli delikten başka, kalan bölüm düzdür. Hang’’i farklı kılan ses tonu, psikolojik olarak dinleyeni rahatlatmakta ve huzur vermektedir. Alet, sürükleyen, dinginleştiren bir ses yapısına sahiptir.

ZD YouTube FLV Player

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Hang
http://degnek.com/2059-hang-hang-drum-muzik-aleti.html

Yazar: Baran Akçok