Hipnoterapi Alanında Nasıl Gelişilir?

Okuma Süresi: 5 Dakika  | Yazdır

hipnoterapi2Hipnoz; uyuma, bayılma ya da kendinden geçme değildir. Uyku ile uyanıklık arasında bir trans halidir. Bilincin ya da bilinçaltının açık olduğu bir durumdur. Hipnoz sırasında kişi her şeyin farkındadır. Kişi kendisi istemediği sürece zorla bir şey yaptırılamaz. Hipnoza girmeyi kabul eden kişiye, hipnoza girmesi yönünde bazı telkinler verilir. Hipnoza girmek istemeyen kişi kendisine söylenen telkinleri gerçekleştirmeyi reddederse,  hipnoza giremez.

Hipnoterapi ise, hipnoz altında yapılan terapi olup, hipnoz aracılığı ile uygulanan tedavilerin genel adıdır. Hipnoz bir tekniktir, araçtır. Gerçek tedavi hipnoz kullanılarak yapılan tedavidir. Bu tedaviyi uygulayan uzman kişi, hipnoterapisttir. Kişi kendi isteği ile belirlediği amaca ulaşmak için hipnoterapiste güvenmek zorundadır. Hipnoz esnasında kişinin bilinçli kontrolü ortadan kalkmaz. Hipnoterapistin söylediği her şeyi duyar, anlar ve hatta yargılar. Hipnoz altında olan kişinin bilinçli kontrolü ortadan kalkmadığı için kendisi istemediği sürece hiçbir sırrını söylemez, özel bilgilerini paylaşmaz.

hipnoterapi3Hipnoz altına girilebilmesi için, kişinin kendisinin bunu istemesi gerekir. Verilen telkinlere yoğunlaşmalı ve dikkatini toplamalıdır. Kendisine verilen telkinleri hayal ederek gerçekleştirmelidir. Buradan da anlaşıldığı gibi zeki ve hayal gücü geniş olan kişiler çok daha kolay hipnoz olabilirler. Aydınlar, disipline alışkın kişiler, askerler, sporcular, ilkokul ve lise çağındaki öğrenciler çok daha kolay hipnoz edilebilirler. 5-6 yaşından küçük olan çocuklar ile çok yaşlı olan kişiler, zeka seviyesi düşük olan kişiler, bunamış olanlar, konsantrasyon zorluğu yaşayan kişiler, hipnoz olmak istemeyenler, hipnoz olmaktan korkanlar ve oto kontrolü elinden bırakmak istemeyenler, hipnotize olamazlar.

Günlük yaşamında çok fazla stres altında bulunan, kendi problemlerini kendi içerisinde çözemeyen kişiler, problemleri ile yüzleşmek ve hayatlarına bir yön vermek için çareyi, hiçbir yan etkisi olmayan hipnoterpide bulmaktadır. Hipnoterapi insanların yaşantısını olumlu yönde etkilemektedir ve bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Hipnoz sayesinde insanlar mutlu olmakta ve hayata daha olumlu bakmaktadır. İnsanların hayalleri vardır. Fakat zaman içerisinde bu hayallere ulaşmak için sabırla beklemek yerine kendilerine olan özgüvenlerini unutur ve ümitleri tükenir. Umutlar tükendikçe yaşamda kişide anlamını yitirir. Bu da insanları huzursuz eder. Hayatı ve yaşamayı sevmeyen ve her şeyi olumsuz düşünen bir kişi olarak yaşamını sürdürür. İşte tam ümitlerin tükendiği bu noktada hipnoterapi uygun bir çözüm yöntemi olacaktır. Hipnoterapi kişiyi kendisi ile yüzleştirir. Kişinin kendisini  olumsuz yönde etkileyen duyguları ile barışmasını sağlanır. Böylece bilinçaltı gerçeklere ve hayallere yönelir. Aslında insan zihni, kendisini onarabilecek bir yapıdadır. Hipnoterapi de zihnin gücünden yararlanan bir yöntemdir. Yapılan hipnoz seansı sırasında verilen telkinler ile kişi kendini rahatsız eden olumsuz duygulardan uzaklaşır. Yani hipnoz hali problemin ne olduğunun tanımlanmasına yardımcı olur. Tanımlanan problem hipnoterapi ile tedavi edilir.

Hipnoz, doktorun elindeki neşter gibidir, yanlış ellerde zarar verebilir. Hipnozun hiçbir tehlikesi yoktur. Fakat kimin yaptığı önemlidir. Hipnozu bu konuda kendini geliştirmiş olan tıp doktorları, diş hekimleri ve psikologlar yapabilir. Bunların dışında sağlık mensubu olmayan kişiler, bu tür bir tedavi yöntemi uygulamayayetkili değildirlerdir ve eksik bilgileri nedeni ile hastalara zarar verebilirler. Bu tarz tedavilere ihtiyaç ve ilgi duyan kişiler, terapistlerini dikkatli seçmeli ve bu konuda yetkili olup olmadıklarına bakmalıdırlar.

hipnoterapiHipnoterapi ile hangi hastalıklar tedavi edilir?

Hipnoterapinin etki alnı oldukça geniştir. Hipnoterapi sınav heyecanı yaşayanlar, sınav stresi yapanlar, ders çalışmak istediği halde çalışılamadığında, konsantrasyon ve dikkati arttırmada, motivasyon ve disiplinli çalışma konularında öğrenciler için etkili bir tedavi yöntemidir. Tırnak yeme, parmak emme, sigara ve alkol bıraktırma, uyuşturucu madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmada çok büyük yardımcıdır. Ayrıca sosyal fobilerde, kişilik bozukluklarında, psikolojik bellek kayıplarında, psikolojik bayılmalarda, psikolojik ağrı bozukluklarında, depresyon tedavisinde, cinsel işlev bozukluklarında, uyku problemlerinde hipnoz sırasında verilen telkinler oldukça etkili olmakta ve kişi tedavi edilmektedir. Diş tadavisinden korkanların veya ağrısız doğum yapmak isteyenlerin de başvurduğu hipnoterapi yöntemi ile tedavi, insanların yaşamlarındaki olumsuz duygu ve davranışların ortadan kalkmasına ve daha mutlu olmalarına yardımcı olmaktadır. Hipnoterapi ile kısa zamanda olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür. Özellikle fobilerde ve kaygı bozukluklarında 3-4 seansta insanlar rahatlamakta ve bu durumlardan kurtulmaktadırlar. Hipnoterapi ağrısız, ,ilaçsız ve yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemi olması nedeni ile insanların başvurdukları bir yöntemdir. İnsanlar hipnozun kaç seans süreceğini de merak etmektedirler. Bu süreç çözülecek probleme ve kişinin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalıklar için iki seans yeterli olurken bazen de 15- 20 seansa kadar uzayabilir.

Hipnoterapiyi tercih edenlerin dikkat etmesi gereken hususlar

Her insanın hipnozu yaşayış biçimi farklıdır. Hipnoz seanslarında kişiye özgün yaklaşımlar seçilmektedir. Telkinlerin etkili olabilmesi için transın derinliğinin önemi yoktur. Önemli olan telkinlere uyum göstererek dikkatli bir dinlemedir, bu çoğu terapi için yeterli olmaktadır. Hipnoz tedavide kullanılan bir araçtır. İlk seanslar kişiyi tanımak ve sorunlarını dinlemek için yapılır. Daha sonra hipnoterapi uygulanır. Hipnoz ile kişilerin dikkatleri artmakta, motivasyonları sağlanmakta ve olumsuz düşüncelerden bilinçaltı temizlenmektedir. Hipnoterpi seanslarında hipnoza girip girmediğinizi düşünmeyin ve anlamaya çalışmayın. Sadece telkinlere odaklanın ve telkinlerin gereğini yapın. Telkinleri analiz etmeye çalışmayın. Çevredeki sesleri dikkate almayın ve sadece hipnoterapiste odaklanın. Kendinizi akışa bırakın ve kontrol etmeye çalışmayın. Konsantre olmada zorlanıyorsanız gözlerinizi açıp bunu terapistiniz ile paylaşabilirsiniz. Hipnoz koltuğunda rahat, güvenli ve huzurlu olun. Trans sırasında içinizden gelen duyguları kontrol etmeye ve bastırmaya çalışmayın. Buradaki tek amacın sizin duygusal iyileşmenize yardım edildiğini unutmayın. Hipnoz seansı sonrası kuş gibi hafifleyecek ve hayata olumlu bakarak daha mutlu olacaksınız. Bunun içinde hipnoterpiste güven önemlidir.

Not: Uyuşturucu bıraktırma hakkında detaylı bilgiyi linkten alabilirsiniz.