Internet Explorer 8.1 Sürümü Geliştiriliyor

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Microsoft son zamanlarda Windows 7 ve Internet Explorer 8 ile kullanıcılarının kalbini yeniden kazandı ancak bu noktada durmaya pek niyeti yok. Internet Explorer 8.1 sürümü üzerinde “Eagle Eye” kod adı ile çalışaya başlandı.

2009 Yılı yaz ayları içerisinde yayınlanması beklenen Eagle Eye sürümünün içerisinde yeni bir javascript motoru, css 3 ve websclices desteği gibi özellikler de bulunuyor, Microsoft bu yeni sürüm ile daha sorunsuz, esnek ve kullanışlı bir browser programı yayınlayıp eski Internet Explorer sürümleri ile başka firmalara kaptırdığı browser itibarını yeniden kazanmak istiyor.

Internet Explorer 8.1 çalıştırıldığında göze çarpan ilk detay tabi ki görüntü oluyor ancak Microsoft yeni sürümde arabirim değişikliği yapmamış yanlızca birkaç yeni eklenti ile tarayıcı Windows 7 içinde hazır hale getirilmiş.

ie1

Microsoft kullanıcılarının internetteki güvenliğine verdiği önemi daha da arttırdı, Internet Explorer 8’de bulunan internetteki zararlı içeriğin %75’lik kısmını tespit edebilme özelliği Internet Explorer 8.1 ile %96’lık bir orana yükseltilmiş ayrıca xss denilen çapraz site betikleme filtresine de sahip. Webslices adı verilen site dilimleri özelliği popüler sitelerinizi sürekli olarak takip etmenizi kolaylaştırıyor yeni sürümde bu özellik bir adım daha ileriye taşınarak kullanımı daha kolay ve hızlı bir hale getirilmiş.

ie2

Internet Explorer 8.1 ‘in en merakla beklenen özelliği ise eklenti desteği, Microsoft yeni Internet Explorer sürüme Firefox eklenti desteği getiriyor bu sayede Firefox için hazırlanmış tüm eklentileri Internet Explore 8.1 ile de kullanabiliyorsunuz, Microsoft tüm eklentilerin mükemmel bir şekilde çalışmayacağını belirtmiş olsa da bu hamle ile Firefox’u her zaman bir adım önde tutan eklenti faktörünü saf dışı bırakmış oluyor.

ie3

Firefox’a bir darbede Chrome yapımcılarından geldi, Microsoft ve Chrome yapımcı ekibi bir araya gerelerek Firefox’un üstünlüğünü ortadan kaldırmak için yeni bir javascript motoru geliştirdiler, kullanıcı taraflı komutların çalıştırılmasında eski Internet Explorer sürümlerinde de lider olan Microsoft, Chrome ekibi ile birlikte bugüne kadar ki en sorunsuz motoru geliştirdi yeni motora java speedy engine yani “jse” adı veriliyor.

ie4

Internet Explorer 8.1 sürümünün en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi “site kabukları” bu özellik sayesinde tasarımı hoşunuza gitmeyen siteleri Micrsoftun size sunduğu hazır şablonlar ile değiştirebilir siteyi daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Internet Explorer 8.1 bu yeni gelişmelerle birlikte acid3 testinden aldığı puanlarıda arttırmış, genele oranla hala düşük bir puana sahip olmasına rağmen 71 puan önceki Internet Explorer sürümlerine göre oldukça iyi bir sonuç olarak sayılabilir.

ie5

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir