Sanal alem her geçen gün birçok yenilikle çıkıyor karşımıza şu sıralar daha da popülerolmaya başlayan sözlüklerden bahsetmek istiyorum sizlere. Ekşi Sözlük gibi büyük bir yapılanmanın öncülük ettiği bu sosyal ağ şu günlerdeyaptıkları ve yankıları ile kendinden söz ettirmekte. Birçok sözlük yazarı ya da kurucusu kitap çıkartarak ve medya programlarınakonuk olarak seslerini daha fazla duyurmaya başladı.

Peki nedir bu sözlük kavramı?
Basit anlamda açıklamak gerekirse normal forum siteleri tarzında üyelik alıyorsunuztabii bu üyelik değil sizin yazarlığınız olarak adlandırılıyor. İşleyiş olarak çok farklıbir dil ve zekaya sahip bir kavram sözlük kavramı,ne kadar yaratıcı olursanız o kadar popüleriteyesahip bir yazar olursunuz. Başlık açıp entry’ler girebilirsiniz,yorum yapıp beğenebilirsiniz ancak bunları yaparken bu yapılanmayı foruma çevirmemeye dikkat etmelisiniz. Sizlere başlıca yasaklar konulur her sitede olduğu gibi ancak burası biraz dahaözgür bir platform olmasına rağmen yine de kurallar mevcut.

Sözlük Kuralları:
– Tanımlar öğretici ve mizahi olmalıdır
– Kişilere hakaret söz konusu değildir
-Türkçe kullanımına dikkat edilmelidir
– Kopyala/yapıştıra çok fazla başvurulmamalıdır
– Siyasi ve dini içerikli hakaret yasaktır…

Aslında bu kurallar ortak olarak derlediğim kurallar çoğu sözlükte kendine haskuralların bulunduğunu söyleyebilirim. İsimlerinden sıkça söz ettirenbazı sözlükleri sunuyorum sizlere:

– İnci Sözlük
– Ekşi Sözlük
– Uludağ Sözlük
– İtü Sözlük…

Daha birçok sözlük sanal alemde mevcut ancak bu isimlerden bir tanesi son dönemde fazlasıyla popüler olmaya başladı. O da İnci Sözlük… Saldırı adını verdikleri yöntemle birçok medya programına ve sanal alemde yayın yapan medya kuruluşlarına mailler göndererek bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Güzel bir reklam yolu seçen İnci Sözlük’de kurallar biraz daha farklı ancak kesin olan bir şeysiyasi ve dini hakaret asla söz konusu değil. Bunun yanı sıra öncülerden olan Ekşi Sözlük artık kalıplaşmış ve sözlük kavramınıen uygun şekilde yerine getiren yapılanmalardan bir tanesidir. Uzun süredirbu alanda iyi işler yapan ve yapmakta olan Ekşi Sözlük daha çok bilgi verirken mizahı da ortaya koyan bir yapıya sahip.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here