İş Kazalarındaki Artış Ekonominin Sorunu Haline Geldi

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Son yıllarda iş kazalarındaki ve buna bağlı maddi-manevi zararların artışı alarm veriyor. Özellikle sanayi ve üretim sektöründeki bu sorun, çözüme kavuşturulmak için ekstra önlemler bekliyor.

Yaşanan iş kazalarının birçoğunun iş sağlığına önem vermeyen işletmeler kaynaklı olduğu belirtiliyor. Yetkililer, iş kazalarının ardından yaşanan maddi-manevi sıkıntıların ardından yöneticilerin önlem aldığını, ancak olayın özünde bu tedbirlerin gerçekleşmeden alınarak kötü sonuçlar doğmadan engellenmesi gerektiğini belirttiler. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan bir iş sağlığı yetkilisi, “İş sağlığı gibi önemli bir konuya eğilmeden işleyişin sürdürülmesi, ileride dönüşü olmayan sıkıntılara yol açmaktadır. Maalesef ülkemizde işletmeler bunu ekstra bir gider gözüyle ele almaktadır. Halbuki burada ortada olan insan sağlığı, insan güvenliğidir. Bu bakımdan öncelikle işletmelerimizin bu düşüncelerini değiştirecek eğitim olanakları sağlanmalıdır. Gerekli eğitim alındıktan sonra, olaya bakış açısı değişecek ve iş güvenliği adına yapılan masrafların aslında can güvenliği gibi ne denli önemli olan bir konuda harcandığı hissettirilecektir. Hatta bu harcama böylece göze dahi gelmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Telafisi mümkünken iş sağlığı ve güvenliğinin yaptırılması önemini korumaktadır. Peki iş kazası olduktan sonra ne yapılmalıdır?

İNSANLAR HAKLARINI ARAMAKTAN İMTİNA ETMEMELİ

İş kazasının ardından meydana gelebilecek zararlar hakkında öncelikle çalışanların haklarını bilmeleri, öğrenmeleri ve takip etmeleri elzem bir konudur. İş hukukunda çalışanların bu tip durumlarda sahip olduğu haklar detaylıca belirtilmiştir. İş kazasında zararın tazmin edilmesi konusunda çalışanların haklarını aramaktan imtina etmemesi hususu dikkat çekmektedir.

İş kazası yaşayan bir çalışan, öncelikle haklarının var olduğu konusunda bir bilinç düzeyine ulaşmalıdır. Bu noktada doğru araştırma yapmanın önemi de göze batmaktadır. Ardından ikinci aşamaya, yani bu edinimleri faaliyete geçirme evresine geçilmektedir. Doğru bir hukuk işleyişi için alanında uzman bir avukatla da çalışmak, konunun altı çizilecek bölümlerinden birini oluşturmaktadır.

Doğru avukatı, örneğin ankara iş kazaları avukatı  ararken doğru referanslar bulmak, konuyu ufak ayrıntılarına kadar irdelemek ön plandadır. Son aşamada ise hukuki yollarla, o kazanın zarar taminini elde etmek gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, yiten birçok şeyin telafisi tazmin yoluyla elde edilememektedir. Bu yüzden tedbirli olmak, gereken özeni göstererek iş güvenliğine eğilme bakış açısını gösterme çizgisinden vazgeçmemek gerekmektedir.