Joomla’da Resim Galerisi Oluşturmak

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

dgbox

Joomla hakkında yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımda joomla’da resim galerisi nasıl yapılır ona değineceğim. Resim galerisi oluşturmak için bileşen yüklemeliyiz; daha önceki yazımda bileşen ve modülü tanıtmıştım. Datso Gallery adlı ünlü bir bileşeni kuracağız. Öncelikle bileşenin son sürümünüresmi sitesinden şuradaki bağlantıya tıklayarak joomlanın sürümüne (1.0 veya 1.5) göre indirelim. Daha sonra administrator paneline girip kuruculardan bileşen seçeneğine tıklayarak masa üstüne indirdiğimiz bileşeni kuralım. Eğer bileşeni kurmazsa yanlış sürüm için indirmiştirsiniz ve ya hostunuz için safe mode ayarları yapılmamıştır. Hostunuzu aldığınız firma ile görüşün; sizinle ilgilenirler.

Kurulumu yaptıktan sonra sıra bileşeni türkçeleştirmeye geldi. Şuradaki bağlantıya tıklayarak Türkçe dil seçeneğini indirin. İndirdikten sonra administrator paneline girip datsogallery bileşeninin configuration (ayarlar) kısmına tıklayın. Ayarlar kısmından “language” bölümüne girip indirdiğiniz dosyayı not defteri ile açıp içindekileri kopyalayın. Kopyaladığınız metini ingilizce metinin olduğu yeri silip oraya yapıştırın. Yapıştırdıktan sonra “save” yerine “lang” diyerek kaydedin.

Bileşeni Nasıl Menüye Eklerim ?

Bileşeni kurduktan sonra menüye şu yolu izleyerek ekleyelim. Öncelikle menü yönetimine girip yeni sekmesine tıklayın. Açılan sayfada sizden ekleyeceğiniz menünün ne olacağını soracaktır (bağlantı, kategori v.s.) bileşen sekmesine tıklayarak “Datso Gallery” seçeneğini tıklayınız. Ana menüde gözükecektir =)

Resimlerin Sağ Alt Kısmında Logo Çıkıyor

Sağ alt kısımda çıkan logo filigrandır. Bunu kaldırmak için administrator panelinden Datsogallery bileşeni ayarlar sayfasına gidin. Üst menüden özellikler seçeneğine tıklayın; filigran kullanılsınmı sorusuna hayır dediğiniz zaman logo ortadan kalkacaktır.

Yorumları Kapatmak İstiyorum

Resim galerisininde ziyaretçilerin gönderdiğiniz resimlere yorum yapmasını istemiyorsanız; ayarlar bölümünden yorumları kapatabilirsiniz.

Galerinin Alt KısmındaÇıkan Linki Kaldırmak İstiyorum

Aynı şekilde resim galerisinin altındaki linki de kaldırabilirsiniz; bunu kaldırmak size kalmış bir şey yasak değil yani. Yasak olsaydı admin panelinde telif hakları linkini kaldır diye bir şey olmazdı diye düşünüyorum.

Evet; diğer yazımda ziyaretçi defteri nasıl yapılır onu anlatacağım. Soru ve sorunlarınızı yorum olarak yazarsanız cevaplarım.
İyi günler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir