Orta Hindistan’da, Madhya Pradesh eyaletinin Chattarpur bölgesinde yer alan tapınaklarıylaünlü ve tarihe tanıklık etmiş bir bölge Khajuraho. Heykeller ve kabartmaları ile her yıl turist sayısının arttığı bir bölge. Bu tapınak ilginç de bir hikayeye sahip kimilerine göre bu hikaye gerçekten yaşandı kimilerine göre ise bu büyük birefsane.

Ay tanrısı Chandra ve Prenses Hemavati arasında geçen bir aşk hikayesi…

Göl kenarındaoturan güzel prensesi Chandra ilk görüşte takibe almaya başlar ve ona aşık olur. Chandra,güzelprensesin karşısına yakışıklı ve çekici bir prens olarak çıkar ve onu kendisine aşık etmeyi başarır,daha sonra bu çiftin hep mutlu kaldıkları ve bu bölgeyi bir aşk şehrine çevirdiğisöylenir.

Khajuraho tamamen tapınaklarıyla ünlü bir şehir. Şehirde toplam 80 tapınak var ve bu tapınakların bazıları zamanla yok olmuş bazılarıise orijinalliğini kaybetmiştir bununla birlikte şehirde ayakta kalan ve görselliğini kaybetmeyen20 adet tapınak bulunmaktadır. Tapınaklarda bulunan heykeller ve resimler gerçekten dikkat çekici özellikle erotik süslemelerziyaretçileri fazlasıyla şaşırtıyor. Heykellerin ve süslemelerin tarihi anlattığı bir bölge… Burada yapılan törenler ve etkinliklertapınakların üzerinde ilginç bir şekilde resmediliyor.

Erotik figürlerin çok olması zaman zaman tarihçileri tartışmaya sürüklemiştir. Bu figürlerin nedeni bazılarıtarafından aşkın tarihçesi bazıları tarafından ise cinsel hayatın eğitimi olarakortaya atılmıştır… Aşkın tarihçesi düşüncesi ile tapınakların kötü ruhlardan ve olumsuz düşüncelerdenkorunduğu fikri de ortaya atılmıştır.Orada bulunan heykeller yalnızca erotik eserler değildirdönemin ekonomik şartlarını,geçim sıkıntılarını ve buna benzer durumları da yansıtmaktadır. Dini inançlar,tanrılar ve tanrıların elbiseleri de bu heykellerde ve süslemelerdeyerini almıştır. O dönemin insanları bu tapınaklara fazlasıyla önem vermekteydi ve tanrılarınınbu tapınakları ziyarete geldiklerini düşünürlerdi bu yüzden temizlik ve bakımları için tapınakları adınaözel işçiler tutmaktaydılar.

Bu heykeller o dönemi rahatlıkla yaşayabileceğiniz söyleniyor. Tarihe ait her şeyden bahsedilmiş sanat,tarım,ticaret,eğlenceler,insanlar,tanrılar… Dahabirçok hikayeyi bu tapınaklarda bulabilirsiniz.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here