Kravat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

            Kravat seçimi sanıldığı kadar basit değildir. Bu noktada bazı faktörlerin göz önüne alınması gerekecektir. Kravatlar her anlamda önem taşıyan aksesuarlardan bir tanesidir. Takım elbiseler genellikle çok düzdür. Desenli olan modellerinin bulunmadığı takım elbiseler en fazla ince çizgilere sahip olacaktır. Bu denli sade olan giyim ürünlerinin tamamlanması ve azda olsa hareket kazanması için kravatlar kullanılmaktadır. Kravat tasarımlarında kullanılan desenler takım elbiselerin sade görünümüne dinamiklik katacak ve daha renkli bir takım elbise kombini elde edilmiş olacaktır. Takım elbiseler ile uyumlu görünecek bir kravat seçimi yapılacağında göz önüne alınması gereken 3 önemli faktör aşağıdaki gibidir. Seçim esnasında tüm bu detaylar göz önüne alınmalı ve doğru olan model tespit edilmelidir.

Tasarımda kullanılan desenler

           Kravat tasarımlarında sezonun trendi desenlerdir. Bu desenler komik duran abartı desenler değildir. Bu tarz ürünlerde amaç düz renk takım elbiselere hareketli bir görünüm katmaktır. Bu noktada nasıl bir desen tercih edileceği kişiye bağlıdır. Şal deseni denen kravat desenleri bu sezon çok moda olmuş durumdadır. Bunun yanı sıra çok eski yıllardan beri var olan ve hala tercih edilen puantiyeli yani noktalı kravat modellerinin tercih edilmesi de mümkündür.

Mekan ve kravat uyumu

Kravat seçimi de göz önüne alınması gereken bir diğer önemli faktör ise ürünün takılacağı mekandır. Kravatın takılacağı mekan ofis ise ona göre tercihlerde bulunulmalıdır. Bu noktada birçok erkek düz ya da sade desenleri olan kravatlara yönelmektedir. Fakat mekan daha özelse ve kravat şık bir akşam yemeği ya da nikah tarız organizasyonlarda kullanılacak ise daha farklı ve ilgi çekici modellerin tercih edilmesi mümkündür. Örgü kravatlar ve renkli modeller buna en iyi örnektir.

Gömlek faktörü

Kravat seçiminde göz önüne alınması gereken üçüncü ve son faktör ise gömlektir. Tercih edilecek kravat kullanılacağı gömlek ile uyumlu durmalıdır. Kravat gömleğe uyum sağlamıyor ise ne kadar şık ve modern olursa olsun başarılı kombinler elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Gömlek düz beyazsa bu tarz sorunlar oluşmayacaktır. Fakat ilgi çekici bir gömlek modeli tercih ediliyor ise kravat daha sade olacak şekilde seçilmeli ve gömleğin önüne geçmemelidir.