Kuantum Bilgisayarlar Geliyor

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Kanadalı D-Wave Systems firması Dünyanın ilk ticari Kuantum Bilgisayarı’nı duyurdu. Bu kayde değer bir başarı ürünüdür. Daha önceki çalışmalarda 16 qubit gücündeki bilgisayar bazı basit hesaplama işlemlerini yapabiliyordu. Ancak bu güç günümüzde kullandığımız bilgisayarlardan oldukça düşük. Qubits , kuantum bitleri olarak tanımlanıyor. 3 farklı düzeye sahip. Açık, kapalı ve herikisi. (Bildiğimiz elektronik devreler açık ve kapalı şeklinde iki seviyede çalışır ve işlem yaparlar.) Bu 3 farklı durum atomik düzeyde gerçekleşiyor. Bu şekilde bilgisayar üretmek mümkün.

16bit işlem gücündeki günümüz bilgisayarları Sudoku oyununu, karmaşık moleküler yapıları çözbilmekte. Ancak binlerce qubits gücündeki kuantum bilgisayarlar çok daha karmaşık problemleri çözebilecek. (örneğin şifreleme günümüz bilgisayarların zorlandığı bir durum) .

D-Wave, 1000 qubits gücündeki bilgisayarı önümüzdeki yıl hazır hale getirmeyi planlıyor. Fakat bilim adamları bu hedefe biraz şüpheci yaklaşıyor. Adyabatik (ısı almaz) yöntemle elektrik devrelerini soğutmak, manyetik alanda yavaş değişmlere yol açtığından yüksek işlem güçlerine erişmek pek mümkün görülmüyor. Bilim adamları”Muhtemelen çalışmayacak ama yöntem saçma bir fikir değil. Çok daha zor problemleri aşarak bu hedefe ulaşılması mümkün.” şeklinde açıklamalarda bulunuyorlar.

D-wave projesi yapılacak ön çalışmalardan sonra hesaplama işlemlerini yapan bilgisayarını internete açmayı düşünüyor. Konu ile ilgili resimler elimize ulaşınca eklenecektir.

Kaynak: www.Engadget.com