Malaga CF Nasıl Bir Kulüptür?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

zkXgENNOMalaga Club de Futbol, İspanyanın 1. Futbol Klasman Ligi olan La Ligada mücadele etmektedir. La Liganın en eski kulüplerinden biri olan Malaga CF, 1948 yılında İspanyanın Malaga şehrinde kurulmuştur. Malaga CF, 67 yıllık bir futbol geçmişine sahip olsa da kulüp geçmişinde İspanya La Liga şampiyonluğu bulunmamaktadır. Uzun yıllardır, İspanya La Ligada mücadele etmekte olan Malaga CF, en büyük başarısını 4. Sırada tamamlayarak elde etmiştir. 67 yıllık futbol geçmişinde 33 yıl boyunca La Ligada mücadele etmiş olan İspanyol kulübü, 34 yıl da İspanya 2. Futbol Ligi olan Segunda Divisionda mücadele etmiştir. İspanyanın en istikrarlı kulüplerinin başında gelen Malaga 2010 yılının başında el değiştirmiştir. Bu değişimin ardından birçoklarına göre şampiyonluk mücadelesine gireceği düşünülen Malaga, şampiyonluk mücadelesi verebilecek bir kapasiteye erişme başarısı gösterememiştir.

1948 yılında Malagada kurulan ve adını da buradan alan Malaga CF, maçlarını 30,044 koltuk kapasiteli, La Rosaledada oynamaktadır. Stat oldukça eski bir mimariye sahip ve UEFA standartlarındadır. Ancak Malaga yetkilileri, stadın yenilenmesi ya da başka bir stada taşınılması üzerinde düşünmektedirler. Kulüp finansal olarak zor günler geçirdiğinde satışı gerçekleşmiş ve yeni sahibi Katarlı işadamı, Sheikh Abdullah Al Thani olmuştur. Al Thani aynı zamanda da kulübün başkanlığını yapmaktadır. Başkan Al Thani, kulübün başına Javi Garciayı getirmiştir ve Garciada oldukça başarılı sonuçların altına imza atmayı başararak kulüpte kalıcı olacağını fazlasıyla göstermiştir. La Liga tarihinde 33 sezon mücadele vermiş olan Malaga en büyük başarısını ligi ilk 4te tamamlayarak elde etse de geçtiğimiz sezon kulüp 11. Sırada kalmış ve UEFA organizasyonlarında yer alma fırsatını kaçırmıştır. Hiç La Liga şampiyonluğu bulunmayan Malaganın İspanya Kupası ve Kral Kupası geçmişi de oldukça başarısızdır.

16.255.4.115.250Bu iki kupadan da herhangi birini kazanmak bir yana final dahi göremeyen Malaga CF en büyük başarısını 1973 yılında İspanya Kral Kupasında yarıfinal oynayarak gerçekleştirmiştir. Ancak bu başarının üzerinden 40 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın Malaga bir daha ne İspanya Kral Kupasında ne de İspanya Kupasında çeyrek final görme başarısı gösterememiştir. Malaga ulusal anlamda oldukça başarısız bir kulüp olsa da UEFA organizasyonlarında daha başarılı bir grafik çizmiştir. 2003 yılında UEFA Avrupa Liginde çeyrek finale kadar yükselme başarısı gösteren Malaga CF, 2013te ise UEFAnin en büyük organizasyonu olan Şampiyonlar Liginde de çeyrek final görmüş ve bu tarihinde elde ettiği en büyük başarı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu iki çeyrek finalin yanı sıra Malaga CF, 2002 yılında UEFA Intertoto Kupasında mücadele etmiş ve bu kupayı kazanarak, 2002de UEFA Kupasında mücadele edip burada çeyrek finale kadar yükselme fırsatını yakalamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir