Microsoft Photosynth Çalışmalarım

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Sitemizdeki Microsoft Photosynth yazısını hazırladıktan sonra uygulamayı hemen test etmeye karar verdim. İlk önce çalıştığım firmanın balkonundan görünen manzarayı fotoğrafladım. 41 fotoğraftan oluşan bu çalışmamda %90 orannında birleştirme yapabildi. Gerçekten güzel ve eğlenceli bir hizmet. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilendiğimden bilhassa daha çok ilgimi çekti.

Daha sonra evimizin yakınlarındaki tarihi çeşmenin etrafında bir çalışma yaptım. 110 fotoğraftan oluşuyor. Çeşmenin etrafında 360 derece dönebiliyorsunuz. Mekan çok sayıda diziye ev sahipliği yapan bir yer. Dizileri takip edenler muhakkak tanıyacaktır :) Fotoğrafları çekmek yaklaşık 10 dk gibi kısa bir zamanımı aldı. Photosynth gönderdiğim fotoları %95 oranında birleştirebildi. Birkaç tane birleşmeyen kaldı. Gayet normal.

Bu 2 çalışmamdan sonra bir sonraki yer olarak Emirgan Korusunu seçtim. Yazının başındaki video bu çalışmamın uygulamalı hali. Sarı köşk ve hemen altında bulunan havuzu fotoğrafladım. 365 fotoğraf ile yaptığım bu çalışmam %61 gibi düşük bir oranda birleşti. Bunun da sebebi birbirine yakın 6 noktadan çok sayıda çekim yapmamdı. Photosynth te dolaşırken bazı yerlerde hatalar olduğunu siz de fark edeceksiniz. Ancak ortamın tüm güzellğini yansıtmada bir sorun olmadığından yayında kalmasını istedim.

Microsoft’un yaptığı bu uygulamasını çok sevdim. İlerki günlerde İstanbul’un farklı yerlerinde bu tarz çalışmalar denemek istiyorum. Güzel sonuçlar alabilirsem buradan sizlerle de paylaşırım ;)

Beğenilerinize…

Çalışmalar yazının devamında

1.Levent

Emirgan Çeşme

Emirgan Korusu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir