mucit-logo.jpgArtık zamanı gelmişti. Artık bu kadar mucitimiz varken fikirlerin boşa gittiği bir zamanda, bu tür bir yarışmaya daha doğrusu yarışmalara ihtiyaç vardı. Biri 100bin diğer 150 bin YTL verip, umudunu – hayatını – tüm mal varlığını yaptığı yada yapacağı şeye bağlamaya hazır yurdumun insanlarını kendine çekmeyi bakalım hangi yarışma başaracak. Hangi yarışma sonucu, hayatımızı değiştirecek buluş hayata geçirilecek, kaç kişi bu işten gelir elde edecek ya da zenginliğine zenginlik katacak. Bekleyip göreceğiz..

İlk Yarışma:

Türk Mucit
NTV tarafından düzenlenen güzel ülkemin güzel insanlarının fikirlerini – icatlarını – en azından hayallerini gerçekleştirmek – patentini alarak bunu dünyaya duyurmak için 1 aydır yapılan Türkiye’nin farklı bölgelerindeki elemeler 15 Nisan 2007 Pazartesi Saat:22:00’da Gaziantep elemeleriyle başlangıç yapıyor. Sakın kaçırmayın.

Türkiye icadını arıyor! Büyük ödül 100.000 YTL

İcadına – projesine güvenenleri, hayallerini gerçekleştirmek için TV yarışmamıza davet ediyoruz.

Teknoloji harikaları peşinde değiliz.
Hayatı kolaylaştıracak orijinal projeler, insanların satın alacağı işler arıyoruz…

Mucit adayları Nisan ayında belli başlı kentlerde jürimizin ön elemesinden geçecek.
Türkiye’nin dört bir yanından gelecek mucitler, jürimizin önünde buluşunu sergileyecek, yarattığı ürünü anlatacak.

Teknoloji, pazarlama ve reklam uzmanlarından oluşan jüri, icatları her yönüyle değerlendirecek, gerekirse deneyecek ve kararı verecek.

İstanbul’a gelmeye hak kazanan finalistlere teknoloji ve pazarlama uzmanları tarafından icatlarını geliştirmeleri için destek verilecek.

Mucitler canlı yayınlanacak final elemelerinde hem jüriyi ikna etmek hem de halkın oyları ile Türk Mucit seçilmek için ter dökecek.

Türk Mucit bireysel yaratıcılığa inanıyor, destek veriyor.
Türkiye’de icatların sayısını arttırmayı, heyecan verici fikirlere dikkat çekmeyi, hayatı kolaylaştıracak buluşları gün ışığına çıkarmayı amaçlıyor.

Ön elemenin yapılacağı iller:
İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Trabzon, Gaziantep

Jüri üyeleri:
PROF.CELAL ŞENGÖR
BETÜL MARDİN
HULUSİ DERİCİ
ÖZLEM YALIM
VE
ALPHAN MANAS

Gerekli Bilgi ve Başvuru Adresi: Türk Mucit . TV


İkinci yarışma:

Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler
Kanal D, Ankara Ticaret Odası (ATO), ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) i, Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak ileri teknolojilerin kapısını açacak “icat çıkaran Türkler”i; “Bizim Mucitler“i arıyor.

“Yeni bir fikrim, buluşum, yaşamı kolaylaştıracak ileri bir adımım var.” diyenleri, Kanal D’ de “Abbas Güçlü İle Bizim Mucitler” de yarışmaya çağırıyoruz.

Siyaset, iş, ticaret, bilim, kültür-sanat ve sahne dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin oylarıyla, Türkiye’nin mucitlerini gün ışığına çıkarıyoruz. Her jüride bir bilim insanı, bir bakan, iş adamı ve medya dünyasının tanınmış isimlerinden biri yer alacaktır.

Yarışmada dereceye gireceklere ve projelerini geliştirmek isteyen mucitlere büyük para ödülleri ile destek sağlıyoruz.

BÜYÜK ÖDÜL 150 BİN YTL
Jüri Üyeleri:
1.YARI FİNAL JÜRİ ÜYELERİ
PROF.DR.URAL AKBULUT-ODTÜ REKTÖRÜ
SİNAN AYGÜN-ATO BAŞKANI
HİLMİ GÜLER-ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI
UĞUR DÜNDAR

*Prof. Dr. Ural AKBULUT (ODTÜ Rektörü) ve ATO Başkanı Sinan AYGÜN dışında geri kalan üç jüri üyesi her hafta değişecektir!

Kim, ne kadar ödül kazanacak?

Bölge elemeleri ödülleri:
1.Gelen proje : 10.000 YTL
2.Gelen proje : Dizüstü bilgisayar
3.Gelen proje : Dizüstü bilgisayar

Final ödülleri:
1.Gelen proje : 150.000 YTL
2.Gelen proje : 50.000 YTL
3.Gelen proje : 25.000 YTL

Gerekli Bilgi ve Başvuru Adresi: Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler

Alıntı adresleri:
– http://www.turkmucit.com/index.php
– http://www.turkmucit.tv
– http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=972&l=1
– http://www.kanald.com.tr/tv/gencbakis/yarisma.shtml

– Türk Mucit yarışması aslında pekparlak bir fikir değil bana göre. En azından jüri bu şekilde olmaması gerekirdi. Buluşlar sadece güzelliğine göre mi yapılır. Ben bunu beğendim diyip buyrun finallere demekle olmazki. Ama neyse ki insanların hep içinde tutacakları saklayacakları fikirleri bu yarışma aracılığıyla söylemeleri (ister doğru ister yanlış olsun) harika bir şey. Bu yüzden sevdim bu yarışmayı. Aslında belkide hepimiz birer mucidiz belkide bunu hiç öğrenemeden bu dünyada göçüp gideceğiz. İlkokuldan itibaren doldurulan bir ton gereksiz bilgi öğrenim hayatımda hala yakamı bırakmış değil. Bunun yerine düzgün bir müfredatla – ezberden çok mucitlerin yaptığı gibi beyinlerimizi çalıştıracak bir eğitimle hayata hazırlansak bizlerden neler çıkar neler. Amaaaa nerdeeeee.

– Bu arada Erke’yi hala bekliyoruz belkide bu yarışmada tanıtırlar bu aleti…. :)
– Ayrıca bu yarışmanın bir benzeride KANAL D tarafından yapılacağını duydum – ödülüde 150bin YTL imiş. Eh işte hep böyl olmuyor mu ? Bir iş tuttu mu hemen benzerleri türemeye başlıyor ve bu gibi programları çok çabuk tüketiyor. Neden böyle oluyor neden böyle oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here