Nar Suyunun Faydaları Ve Zararları

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Nar suyu çok faydalıdır. Nar da C, E, B1, B2 vitaminleri vardır. Ayrıca içindeki polifenol maddesi sayesinde çok önemli bir besin maddesi haline gelir. Uzmanlar tarafından doğal ilaç olarak kabul edilir. Nar kan yapıcı olduğu kadar bağışıklık sistemini de güçlendirir. Narın kendisini yemek istemeyenler suyunu tüketebilir. Ayrıca nar kabuğu da çok faydalıdır.

Nar Suyunun Faydaları

Nar suyu kansere yakalanma riskini azaltır, kolesterol, şeker hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, prostat, cilt kanserine karşı korur, cilt içinde doğal bir peeling yöntemi yine nar suyu ile yapılır. Özellikle kansızlık yaşayanlar mutlaka nar suyu tüketmelidir. Nar suyu etkisini çok çabuk gösterir.

Nar suyu cilt lekeleri akne gibi ciltle ilgili problemleri kısa sürede etkisini gösterir. Cilt maskelerinde nar suyu kullanılır.
Nar suyu güçlü bir antioksidandır. Nar suyunun faydaları çok bilinmez ve çok tüketilmez ama yararları da oldukça fazladır.
Nar suyu anne sütünü artırır.
Adeti düzensiz olan gecikme yaşayan bayanlar da nar suyu içmelidir. Adet söktürücü özelliği vardır.
İştah kesici ve yağ yakıcı özelliği ile diyet yapanlar da içebilir. Günde 1 bardak nar suyu içilebilir. Böylece bağışıklık güçlü tutulur, cilt gençleşir.

Kolesterolün kötüsünü düşürür, iyisini yükseltir. Yine yüksek tansiyonu düşürür.
Cinsel gücü artırdığı da fareler üzerinde yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.
Narın psikoloji üzerinde de olumlu etkileri vardır. Olumlu duygu ve düşünceleri artırırken olumsuz duygu ve düşünceleri azaltır.
Diş eti iltihaplarını giderir.
Dişlerde plak oluşumunu önler.
Kalbin düzenli çalışmasına destek olur.
Bağırsakları parazitlerden temizler.
Nar suyu ile iyi bakteriler artar.
Akciğer, meme başta olmak üzere neredeyse tüm kanserlere karşı koruyucudur.
Alzhemier hastalığını yavaşlatır.
Felç riskini azaltır.
Saç dökülmesini önler.

Nar Suyunun Zararları

Nar, ishal yapabilir. Nar suyunun zararları aç karnına içildiğinde gaz ve şişkinlik şeklinde kendini gösterebilir. Midede yanma ve aynı zamanda reflü sorunu ortaya çıkarabilir. Bu yüzden mide rahatsızlığı olanlar fazla nar suyu içmemelidir. Bebekler 10 aylık oluncaya kadar nar suyu verilmemelidir. Yine hamile bayanları nar suyu adet söktürücü olduğu için dikkatli olmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

 

Editör : Suna Korkmaz