Nusret Aras Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Profesör Doktor Nusret Aras 11 Kasım 1944 yılında Ankarada dünyaya gelmiştir. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Aras, 1976 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuş ve 1981 yılında ise Doçent olmuştur. Mezun olduğu yılda uzmanlık eğitimine başlamıştır. Bu dönemlerde Ankara Üniversitesinde görev alan Profesör, 1982 yılında Ankara Üniversitesinden ayrılmıştır.

7946_31983 ve 1991 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği şefi olarak görev almıştır. 1991 yılında tekrar Ankara Üniversitesi ne dönüş yaparak profesör unvanını almıştır. 2011 yılında öğretim üyesi olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli olmuştur.

1991 ve 1995 yılları arasında Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı yapmıştır. 1995 ve 1996 yıllarında Rektör Yardımcılığı da yapmıştır. 2000 ve 2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörlüğü yaparak en son olarak emekliye ayrılmıştır.

Nusret Aras, genel cerrahi alanında yaptığı araştırmalar ile yerli ve yabancı birçok basında çalışmalarına yer verilmiştir. 1992 yılında laparoskopik cerrahi alanında ki çalışmaları Türkiye ye tanıtmıştır. Bu tanıtımdan sonra Türkiye de ilk kez laparoskopik ameliyatı uygulayan kişi olarak tıp dünyasına yeni bir gelişim eklenmiştir.

Rektör olarak görev aldığı süre boyunca yabancı dil ve bilimsel çalışmalara önem vererek bu eğitimlerin arttırılması için öncü oldu. Uzaktan eğitim merkezlerinde öğretim görevlisi olarak da görev almıştır.

Araştırmaları ve bilimsel çalışmaları ile tıp dünyasının gelişimlerine katkı sağlayan Nusret Aras, evli ve bir çocuk babasıdır.

Genel Cerrahi Uzmanı olarak mesleğini sürdürdüğü sıralarda yaptığı bilimsel araştırmalar Türkiye için tıpta ilerleme kaydetmeyi sağlamıştır. Ayrıca yaptığı araştırmalar yabancı basında yayınlayıp çok ses getirmiştir. Laparoskopik ameliyatın öncüsü olan Nusret Aras, Türk Tıp tarihine adını altın harfler ile kazımıştır.

Emekli olduktan sonra cerrah kimliği bırakmayan Nusret Aras, Ankara da çalışmalarına devam etmektedir. Akademisyen olarak çeşitli başarılara imza atan Profesör, Türk tıp tarihine katkılar yaparak genç tıp öğrencilerinin de gelişimlerini desteklemiştir. Genel cerrahi alanında yaptığı çalışmalar bugün hala tıp dünyasında geçerliliğini sürdürerek genç doktorlara yön vermektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir