Parçacık Hızlandırıcı 10 Eylülde Faaliyete Geçiyor

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) yaptığı açıklamada şimdiye kadar inşa edilen en büyük parçacık hızlandırıcı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcının (LHC ” Large Hadron Collider) 10 Eylül 2008de faaliyete geçeceğini belirtti.

İsviçre-Fransa sınırına yakın bir bölgede, 27 kilometrelik bir tünel içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcı, ışınları, diğer parçacık hızlandırıcıların en büyüğünden 7 kat daha fazla enerjiye sahip ve 30 kat daha fazla yoğunlukta hızlandırabiliyor.

Bu dev hızlandırıcıyı harekete geçirmek de bir düğmeye basmak kadar kolay değil. Öncelikle makinenin 8 ana parçasının -271 dereceye kadar soğulması gerekiyor. Ardından, 1600 adet süper-iletken mıknatısın düzgün olarak çalıştırılması geliyor. Deneyler sırasında bütün bu parçaların senkronize bir şekilde işlemesi gerekiyor.
9 Ağustosta başlanacak testlerden sonra, 450 GeV enerjiye sahip ilk ışının 10 Eylülde tünellerde dolaşması bekleniyor. Işının hızlandırıcıda başarıyla dolaşmasının ardından daha sonraki günlerde, 5000 GeVlik iki ışının çarpıştırılması deneyi yapılabilecek.

Kaynak : Tubitak.gov.tr

Yorum: Oldukça büyük ve önemli bir proje olduğu aşikar. Umarız bunca çalışma boşa gitmez ve deney başarılı olur. Sonuçların da insanlık için yararlı olmasını ümit ediyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir