Tarihin derinliklerinde gizemli bir dönem daha ve sırrı çözülemeyen Paskalya heykelleri… Sayısı 974 olarak belirlenen bu heykeller denizciler tarafından keşfedildi ve tarihçiler tarafındanaraştırmaya başlandı. Heykellerin boyutları ve ağırlığı gerçekten muazzam, 220 metre uzunlukve 150 tona kadar ağırlıklarıyla gerçekten ilgi çekici.Heykellerin tamamı yerinde bulunmuyor bazıları taşınma sırasında bazıları ise işçilerin hataları sonucu parçalanmıştır. Yeşil bir alan ancak neredeyse hiç ağacın bulunmadığı bir bölge olan Paskalya adasıilk keşfedildiği an Paskalya gününe denk gelmiştir ve bu isimle anılmıştır. Birçok medeniyetesahiplik yapan bu alanın ilk misafirleri Güney Amerikalılar ancak bunu yalanlayanlar da yok değil.

Heykellerin üzerinde yapılan araştırmalar bu heykellerin sırrını çözmeye yetmedi,üzerlerinde ne bir sembol ya da ne bir yazılı eser bulunuyor ancak tek nokta heykellerinsurat ifadeleri hepsinin yüzünde gururlu bir gülümseme mevcut fakat bu araştırmalar içinyeterli görülmüyor. Bir başka bilgi ise heykellerin bazıları yarım bırakılmış ve heykellerinkaraya nasıl taşındığı bilinmiyor. Ağırlıkları konusunda tonlarca ağırlıkta olan bu heykellerinkim tarafından yapıldığı da bilinmiyor çünkü buna dair hiçbir iz yok…

Efsaneler Adası
Efsaneye göre; heykellerin yapımı savaş sonrasına dayanıyordu. Polinezya kökenli kavimlerburaya yerleşti ve hüküm sürmeye başladı ancak savaşlar ve saldırılar onları yıldırdı ve sonundapes ettiler ancak buraya veda etmeden önce bu heykelleri bıraktılar. Heykeller gülümsüyorve bir boşluğa bakıyor gururlu bir şekilde onlar giden eser sahiplerini bekliyor ve onların yeniden geleceği işaretini veriyor. Bazı heykellerin surat ifadelerindekaygılı bir bekleyiş olduğu da söyleniyor. Yazının başında da belirttiğim gibi eserler hakkında detaylı araştırmalaryapılamıyor ne yazılı bir belge ne de bir işaret var sadece heykellerin yüz ifadeleri vegülümsemeleri tarihçiler için çok da yeterli değil.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here