Patrick Kluivert Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Patrick Stephan Kluivert, 1 Temmuz 1976 tarihinde, Hollandanın Amsterdam şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Kluivert şu an teknik direktör olarak çalışmaktadır. Patrick KLUIVERTKluivert, profesyonel futbolculuk kariyerinde Avrupanın Ajax, Milan, Barcelona, Newcastle United, Valencia, PSV Eindhoven ve Lille gibi önemli kulüplerinin formasını giymiştir. Hollanda Milli Takımının da önemli bir gücü olmuş olan Patrick Kluivert, milli takım ile çıktığı 79 maçta 40 gol atmayı başarmıştır. Futbolculuk kariyerine Ajax altyapısında başlamış olan Kluivert, ilk profesyonel mukavelesini de yine Eredivisie ekiplerinden Ajax ile yapmıştır. 1994te henüz 18 yaşında iken Ajaxta futbol oynamaya başlayan Kluivert, kariyerinin en büyük başarılarını yine Ajax bünyesinde elde etmiştir. 1997ye kadar Ajaxta futbol oynamış olan Hollandalı yıldız 3 yılda çıktığı 70 Eredivisie maçında 39 gol atmıştır. Bu dönemde Ajaxla UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu da yaşamış olan Patrick Kluivert, 1997de yılında İtalya Serie A ekiplerinden AC Milana transfer olmuştur.

1997de gittiği İtalyada sadece 1 sezon geçirebilen Patrick Kluivert, bu sürede AC Milan ile 27 Serie A maçında görev yapmış ve de 6 kez fileleri havalandırabilmiştir. AC Milanda hayal kırıklığı yaratan Hollandalı futbolcu, 1998 FIFA Dünya Kupasının hemen ardından İspanya La Liga ekiplerinden FC Barcelonaya satılmıştır. Barcelonaya transfer olan Kluivert, burada kendisini yenileme fırsatı bulmuş ve AC Milanda sergilediği kötü futbolu unutturmuştur. Barcelonanın en büyük gol silahlarından birine dönüşmeyi başaran Hollandalı futbolcu, Barcelonada 6 sezon futbol oynama imkanına kavuşmuştur. Bu sürede birçok kupa da kaldırmış olan Patrick Kluivert çıktığı 182 La Liga maçında 90 kez gol sevinci yaşamıştır. Buda Kluivertin neredeyse her iki maçtan birinde gol attığı anlamına gelmektedir. 2004 yılında Frank Riijkaardın göreve gelmesiyle, kulüpten gönderilen Kluivert, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Newcastle Uniteda transfer olmuştur.

907648-patrick-kluivert2004te İngiltereye geçiş yapan Patrick Kluivert, burada Barcelonadaki performansından uzak bir grafik çizmiş ve çıktığı 25 Premier Ligi maçında sadece 6 kez gol sevinci yaşamıştır. Bu performansı ile AC Milandaki kötü günlerine geri dönen Patrick Kluivert, Newcastle sadece 1 sezon geçirebilmiş ve İspanya La Liga ekiplerinden Valencia ile sözleşme imzalamıştır. Ancak ikinci İspanya macerası oldukça kötü başlayan Patrick Kluivert oldukça formsuz kalmış ve çıktığı 10 La Liga maçında adeta yokları oynamış ve yalnızca 1 kez golle buluşabilmiştir. Bu hayal kırıklığı yaratan performansının ardından, Valencia tarafından Hollanda Eredivisie ekiplerinden PSV Eindhovene bedelsiz olarak gönderilen Kluivert, burada da beklentileri karşılayamamıştır. 2007de şansını son kez Lillede deneyen Kluivert, burada da vasatı aşamamış ve 2008 yılında aktif profesyonel futbolculuk kariyerine nokta koymak zorunda kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir