Proje 10 üssü 100

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Google’ın kuruluşunun 10. yılı sebebiyle gerçekleştirdiği bir projeden bahsetmek istiyorum. 10 üssü 100 adı verilen projede insanlığa olabildiğince faydalı proje seçilecek ve 10 milyon dolarlık destek verilecek. Projenin ayıntıları (siteden alıntıdır) :

Neden bu proje?

Geçmişte hiçbir zaman, bu kadar fazla insanın ellerinin altında bu kadar çok bilgi, araç ve iyi fikirleri hayata geçirmenin bu kadar çok yolu bulunmamıştı. Yine de, hayatın her alanındaki birçok insanın irili ufaklı birçok yardıma ihtiyacı olabiliyor.

Bu gelişmelerin ortasında, yeni araştırmalar, belirli bir temel maddi zenginliğin ötesinde, bireysel mutluluğu arttıran tek şeyin, diğer insanlara yardımcı olmak olduğunu ortaya koymaktadır.

Diğer bir deyişle, yardımcı olmak, yardımcı olana da, olunana da yardımcı olmaktadır.

Soru şu: Neyin yardımı olur? Bunun da ötesinde, en çok neyin yardımı olur?

Google’da, bütün cevapları bildiğimizi düşünmüyoruz ama cevapların oralarda bir yerlerde olduğuna inanıyoruz. Belki bir laboratuvarda, bir şirkette ya da üniversitede; belki de değil.

Belki de herkese yardımcı olacak cevap, sizin kafanızın içinde, gördüğünüz bir şeyde, kafanızda evirip çevirdiğiniz bir düşüncede, dikkatinizi çeken küçük bir ilişkide ya da yeni gözlerle gördüğünüz eski bir şeydedir.

Birine yardımı olabileceğini düşündüğünüz bir fikriniz varsa, duymak istiyoruz. Mümkün olduğunca çok insana yardımı olacak fikirler arıyor ve bunları hayata geçirmek için gerekli fonları sağlamak istiyoruz. Fikirlerinizi gönderebilir ve başkalarından gelen fikirler üzerine oylama yapılmasına yardımcı olabilirsiniz. Fikirlerin son aşamadaki seçimi, bir danışma kurulu tarafından gerçekleştirilecektir.

Projelerin gönderileceği 8 ayrı kategori belirlenmiş. Dünyayı değiştireceğini düşündüğünüz fikirlerinizi bu katoriglerden birine gönderiyorsunuz. Bunlara uyan bir proje değilki benimki diyorsanız da “Diğer konular” başlığı sizler için ;)

* Topluluk: İnsanların birbirine bağlanmasına, topluluklar oluşturmasına ve özgün kültürleri korumasına nasıl yardımcı olabiliriz?
* Fırsat: İnsanların, kendilerine ve ailelerine daha iyi bakmalarına nasıl yardımcı olabiliriz?
* Enerji: Dünyanın, güvenli, temiz ve ucuz bir enerjiye yönlenmesine nasıl yardımcı olabiliriz?
* Çevre: Daha temiz ve sürdürülebilir küresel bir ekosistemi teşvik etmeye nasıl yardımcı olabiliriz?
* Sağlık: İnsanların, daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına nasıl yardımcı olabiliriz?
* Eğitim: İnsanların, daha iyi eğitime daha fazla erişebilmelerine nasıl yardımcı olabiliriz?
* Barınma: Herkesin yaşayacak güvenli bir yere sahip olmasına nasıl yardımcı olabiliriz?
* Diğer konular: Bazen en iyi fikirler, hiçbir kategoriye sığmazlar.

Nasıl Katılacaksınız ?

1. Fikrinizi bize en geç 20 Ekim’e kadar gönderin.
Yapmanız gereken sadece başvuru formunu doldurarak bize fikrinizi özet olarak sunmaktır. Önerinize 30 saniyelik bir video da ekleyebilirsiniz.

2. Fikirlerin oylanması 27 Ocak’ta başlar.
Seçtiğimiz yüz fikri sizlere gönderip yarı finale kalacak yirmi fikri sizin belirlemenizi isteyeceğiz. Ardından bir danışma kurulu finalist olarak beş fikir seçecektir.

3. Bu fikirlerin hayata geçirilmesine yardımcı olacağız.
Mümkün olduğunca çok insana yardımcı olmak amacıyla, bu projelerin hayata geçirilmesi için 10 milyon dolarlık bir fon sağlıyoruz. Unutmayın, para sizin için bir sıçrama tahtası olabilir, ancak önemli olan fikirdir.

İyi şanslar. En çok yardımı sağlayacak olan fikir kazansın.

Bu adresten fikrinizi gönderip projeye katılabilirsiniz ;) http://www.project10tothe100.com/intl/TR/index.html

İyi şanslar. En çok yardımı sağlayacak olan fikir kazansın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir