Reeder Elektronik Kitap İncelemesi

Okuma Süresi: 4 Dakika  | Yazdır

Dokunmatik ekranlı ve kablosuz bağlantılı Türkiye’nin ilk elektronik kitap okuyucusu reeder incelememizle karşınızdayız. Selekt bilgisayarın distribütörlüğü ile bu cihazı biz de test etme şansımız oldu ve işte izlenimlerimiz.

Cihazı kutusundan çıkardığımda beni ilk şaşırtan nokta boyutları oldu. Sandığımdan daha ufak ve ince bir yapıya sahip Reeder. Ağırlık olarak da oldukça hafif ve elde rahat taşınabiliyor. Kutu içeriğinde USB kablosu, bilgisayar harici şarj etmeye yarayan bir USB adaptör, şık bir taşıma çantası ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Cihazda kullanılan malzeme kalitesi oldukça yüksek. Arka bölümün tırtıklı yapıda olması el terlemelerini ve yanlışlıkla elinizden kayıp düşmesini engelliyor. Ekranın sağ ve sol bölümündeki boşluklar da kullanım açısından güzel düşünülmüş. Ekran e-ink denilen bir teknoloji kullanıyor. Renksiz olan bu teknoloji birçoğumuz için iç karartıcı gelebilir. Ancak cihaz kitap okumak amaçlı üretildiği için gözü yormayan bir teknoloji kullanılmış olması yerinde. Ekranın dokunmatik olduğunu da unutmadan söyleyelim.

Cihazı açtığınızda ana menü gayet basit ve yalın şekilde yapılmış. Elektronik kitaplarınıza, müzik ve resim dosyalarınıza, internete ve favorilerinize kolayca ulaşabiliyorsunuz. Elektronik kitap bölümünde pdf uzantılı dokümanları okuyabiliyorsunuz. Bu dokümanlar içinde istediğiniz yerlere notlar alabilir, istediğiniz bölgelerin altını çizebilir ve en son nerede kaldığınızı işaretleyebilirsiniz. Bu işaretlere de favoriler bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kitaplarınıza baktığınızda her dosyanın altında hangi sayfaya kadar okuduğunuzu gösteren bir göstergede de mevcut. Müzik olarak mp3 oynatabilen cihaz aynı anda kitap okuyup yada internette gezme imkan sunuyor. Resimler bölümünde de yüklediğiniz fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz. Tabi gri tonlarda fotoğraf bakmak ne kadar zevkli olur tartışılır. Çok gerekli olmasa da unutulmamış bir özellik. Kablosuz bağlantı özelliği sayesinde internette de rahatça dolaşabiliyorsunuz. İnternet tarayıcı birçok sitede düzgün çalışıyor olsa da teknoloji olarak biraz geri kalmış olması dikkatimizden kaçmadı. Yapılacak güncellemeler ile eksiklikler giderilip veya yeni özellikler eklenecektir. Cihazın içindeki hareket sensörü ile de ister dikey ister yatay kullanım imkânı mevcut.

Cihazın ön bölümündeki tuşlara genelde çok ihtiyacınız olmasa da iyi düşünülmüş. Basit ve anlaşılır işlevlere sahipler. Üst bölümde bulunan USB girişi sayesinde bilgisayarınızdan dosyalarınızı kolayca kopyalayabiliyorsunuz. 2GB flash belleği pdf dosyaları için yeterli bir kapasite. Eğer daha fazla bellek istiyorsanız üst bölümdeki kart okuyucu bölmesi sayesinde 32 GB ‘a kadar belleği yükseltebiliyorsunuz. Ayrıca 35mm kulaklık bağlantı noktası da mevcut. Cihazın teknik bilgilerine bu adresten ulaşabilirsiniz http://www.reeder.com.tr/teknik-bilgileri.asp

Reeder genel olarak güzel ve kullanışlı bir ürün. Sabahları kahvaltı sonrası çayınızı yudumlarken internetten gazete ve haberleri okumak zevkli oluyor. Ayrıca cafe yada evinizin bahçesinde kitap okumak ayrı bir zevk. Cihazın en büyük dezavantajı yavaş olması. Menüler arası geçişler, yazı yazarken tuşların algılama süresi ve dosyaların açıp kapanması birazcık yavaş gerçekleşiyor. Bizim gibi hıza alışkın ve aceleci bir toplum için bir miktar sıkıntı oluştursa da cihazın asıl amacı olan kitap okumada bu yavaşlık göz ardı edilebilir. Cihaz 629 TL fiyat ile satışa sunulmuş durumda. İnternet sitesinden sipariş edebiliyorsunuz http://www.reeder.com.tr/index.asp Yakın bir zamanda da teknoloji marketlerde görebileceğiz.

Bize bu cihazı test etme imkanı sunan Veli Bahçeci’ye ve dostum Hamza Şamlıoğlu ‘na teşekkürler.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir