Sandra Bullock Kimdir?

5528_2Sandra Bullock 26 Temmuz 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde dünyaya gelmiştir. Annesi Nürnberg’li bir Alman, babası ise Alman asıllı bir Amerikalıdır. Eğitimli bir ailenin ferdi olan Bullock, anadili İngilizce’nin yanı sıra, iyi seviyede Almanca da bilmektedir.

Bullock annesi Helga’yı 2000 yılının başlarında kanser hastalığı yüzünden kaybetmiştir. Bir show programında annesini anlatan Bullock, annesinin çok tutucu olduğunu hatta reşit olana dek erkek arkadaşıyla çıkmasını yasakladığını anlatmıştır. Sandra Bullock, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğduktan kısa bir süre sonra Almanya’ya götürülmüştür. Almanya’da 12 yaşına kadar kalan Bullock o zamanlar çok az İngilizce konuşabiliyordu. Bullock Almanya’da kaldığı yıllarda bale, opera, drama gibi birçok sanatsal eğitim de aldı ayrıca Alman devlet okulunda ilköğretim hayatını tamamladı.

Sandra BullockSandra Bullock 18 yaşına dek hem Alman hem de Amerikan vatandaşlığına sahipti. Daha sonra Alman vatandaşlığını kaybetti. Ancak 2009 yılında tekrar Alman vatandaşlığı için Almanya makamlarına başvuruda bulundu. Alman makamları Sandra Bullock’un opsiyon modeline takılmasını engelleyerek, Alman vatandaşlığını kazanmasına yeşıl ışık yaktılar. Bu sayede Bullock, Alman vatandaşı olan Hollywood ünlüleri kervanına katılmış oldu. Bunu üzerine aslen Alman olan Charlize Theron da Alman vatandaşlığı için başvuruda bulundu; ancak Theron’un vatandaşlık başvurusu reddedildi. Bullock, Lise yıllarında Almanya’dan ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Washington’da Lee High School’a başlayan Bullock performans olarak sınıf arkadaşlarına göre çok ilerideydi. Bu dönemde Alman olmasıyla alakalı çok sayıda şakaya maruz kaldı.

5528_3Başarılı Lise döneminin ardından Üniversite hayatına başlayan Bullock, Drama bölümüne yerleşti. Drama bölümününden 1986 yılında diplamasını almaya hak kazandı. Ünlü olmadan önce garsonluk, barmenlik gibi birçok işte çalıştı. Şöhret basamaklarını hızla tırmanan Bullock, Altın Küre ödüllü sayılı kadın oyunculardan biri haline geldi. Ayrıca toplamda kendisine ödenen 56 milyon Dolar ile dünyanın en çok kazanan 5 kadın oyuncusundan biri oldu. Bullock, Jesse James ile 5 yıllık evliliğini 2010 yılında sonlandırma kararı aldı, ayrıca Louis Bardo adında evlat edindiği bir de çocuğu bulunmaktadır.

Sandra Bullock’un başrolünü oynadığı bazı filmler: Demolition Man, Speed, The Net, While You Where Sleeping, A Time to Kill, Miss Congeniality, The Blinde Side (Altın Küre Ödülünü Kazandı), Crash, Gravity, The Lake House, The Proposal, The Heat.

Yazar: Rahman Karasu