Son yılların hızla gelişen sektörü: inşaat

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

filip-dujardinTürkiye ekonomisinin son on yılda ki en önemli yapıtaşı hiç şüphesiz inşaat sektörü. Ülkemizde son yıllarda yapılan gayrimenkul projeleri, devletin bu sektörü desteklemesi ve halkın gayrimenkule olan ilgisi dev bir inşaat ekonomisi çıkardı. Bu ekonomi uzmanlar tarafından sürekli olarak riskli görülse de uzun bir süredir herhangi bir aksama olmadan varlığını koruyor. Üstelik her geçen gün önemini biraz daha arttırıyor. Son 10 yılda yapılan konutlar konut stoğunu arttırıp barınma ihtiyacını karşılasa da ortadoğudan kaçan göçmenlerin Türkiye’ye gelmesi ve Kentsel dönüşüm projesinin başlaması ile inşaat sektörü tüm hızı ile büyümeye devam ediyor. Var olan konutların depreme dayanıksız olması, Türkiye’nin deprem kuşağında olması da bu büyümeyi etkileyen en önemli unsur. Ve böyle giderse bu sektör uzun yıllar boyunca popüleritesini ve kazançlılığını koruyacak gibi gözüküyor.

İnşaat sektörünün hızla büyümesi beraberinde devasa müteahitleri ve inşaat firmalarını ülkemize kazandırdı. Şu anda dünya liginde ülkemizi temsil eden 33 büyük inşaat şirketi bulunuyor. Bu firmalar Dünya’nın en büyük 225 müteahitlik firması içerisinde yer alıyor. Tabi ki bu firmaların dışında en az bu firmalar kadar büyük fakat uluslarası hizmet vermeyen yurtiçi piyasada hizmet veren inşaat şirketleri de bulunuyor. Bu firmaların yurt dışına açılmama sebebi Türkiye piyasasının şu an için Dünya’nın bir çok yerinden daha cazip gelmesi.

Yurt içinde hizmet veren inşaat firmalarından birtanesi de Kent gıdanın eski sahibi tahincioğlu ailesi. Tahincioğlu anadolu yakasında gerçekleştirdiği AVM ve ofis projeleri ile sektöre giriş yaptı. Son yıllarda palladium, nidapark, nidakule gibi projeler ile öne çıkan tahincioğlu aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Bunun son örneği dahi bellek Stephen Wiltshire’ı istanbula getirerek yaptıkları istanbulu resmet etkinliği. Stephen Wiltshire istanbulu helikopter ile havadan izledikten sonra kaleme aldı. Bu hem istanbul için hem de tahincioğlu için tanıtım amaçlı çok önemli bir etkinlikti. Böyle inşaat şirketlerinin var olması Türkiye adına gurur verici!