Susan Sarandon Kimdir?

067-susan-sarandon-theredlistSusan Sarandon 4 Ekim 1946 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Queens’de dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en tanınmış oyuncularından biri olarak kabul edilen Susan Sarandon, The Catholic University of America mezunudur. İlk evliliğini 1967 yılında Chris Sarandon ile yapan Susan Sarandon, kızlık soyadı olan Tomalin’nin yerine eşinin soyadını almıştır. 12 yıl süren evliliğini 1979 yılında sonlandıran Susan Sarandon, profesyonel oyunculuk kariyerinde Sarandon ismi ile tanınmasından ötürü kızlık soyadını geri almak yerine eski kocasının soyadını kullanmaya devam etmiştir. Susan Sarandon, profesyonel oyunculuk kariyerine 1970 yılında başlamış ve halen de kariyerine devam etmekte olan bir Hollywood yıldızıdır. 1979’da boşandığı eşinin soyadını taşımaya devam eden Susan Sarandon, 1988 yılında Tim Robbins ile dünya evine girmiştir. Çiftin evliliği 21 yıl sürmüş ve taraflar 2009 yılında anlaşmalı olarak boşanmışlardır.

1970’de başlayan kariyeri boyunca, birçok bölgesel ve uluslararası ödül kazanmış olan Sarandon aynı zamanda da Akademi ve BAFTA Ödülleri’ni de kazanma başarısı gösteren en iyi oyunculardan biridir. Hareketli geçen bir Hollywood kariyerinin yanı sıra ayrıca da çeşitli aktivizm programlarında da görev alan Susan Sarandon, UNICEF’in 1999’da iyilik elçilerinden biri olmuştur. Bunun yanı sıra oldukça büyük bağışlarda bulunan Sarandon, 2006’da İnsanlığın Açlıkla Mücadelesi Ödülü’ne layık görülmüştür. Henüz 24 yaşında iken Hollywood’da rol almaya başlayan Sarandon, ilk filmi olan Joe’de gayet başarılı bir performans sergilemiştir. Sonrasında birçok yapımda rol alan Sarandon, 1979’da A Coupla White Chicks Sitting Araund Talking’de canlandırdığı karakter ile büyük beğeni toplamıştır. Bu filmin ardından Sarandon, Estremities adlı filmde oynama fırsatı bulmuştur. 1980 yılında Atlantic City adlı yapımda gösterdiği performansla ilk kez Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiş olan Sarandon, bu sayede ciddi bir sıçrama yapmıştır.

Susan-Sarandon-55Burada gösterdiği performansın ardından, sırasıyla 1991’de Thelma & Louise, 1992’de Lorenzo’s Oil ve 1994’de The Client’te 4. kez Akademi Ödülüne aday gösterilse de kazanma başarısı gösterememiştir. Üst üste gelen adaylıkları 1995’de de 5. adaylık olan Dead Man Walking performansı izlemiş ve nihayetinde Sarandon Akademi Ödülü’nü kucaklama başarısı göstermiştir. Bu ödülün yanı sıra Sarandon ayrıca, Screen Aktors Guild Ödülü’nü de kazanma başarısı göstermiştir.  Susan Sarandon’un kariyeri boyunca rol aldığı diğer bazı filmler ise şunlardır: Malcolm in the Middle, Bernard and Doris, You Don’t Know Jack, Exit the King, The Rocky Horror Picture Show, Pretty Baby, The Hunger, The Witches of Eastwick, Bull Durham, White Palace, Little Women, Stepmom, Igby Goes Down, Enchanted, The Lovely Bones, Arbitrage, Tommy.

Yazar: R. Emir Karasu