Tata Nano: Dünyanın En Ucuz Arabası Yolda

Okuma Süresi: 1  | Yazdır

Hindistanın otomobil üreticisi Tata,Dünyanın En Ucuz Arabası olan Nano’yu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Hindistan’da vergiler hariç 100 bin rupi yani yaklaşık 2000 dolardan satılmaya başlanacak olan Tata Nano,9 nisandan itibaren piyasaya çıkacak.

İki silindirli ve 33 beygirlik motoro sahip olan bu aracın maximum hızı 100 km/s.Araç 5 litre benzinle 100 km yol katedebiliyor.İçi yeterince geniş, yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve taşıyabilir mi bilinmez ama 5 kişilik yolcu kapasitesine sahip.

Aracın standart aksamı içerisinde airbag ve kademeli fren sistemi bulunmuyor,ucuz ve standartların dışında satılma sebebi ise dar gelirli hindistan halkının tek motorda 4-5 kişiyle seyahat etmesinin bir nebze olsun önüne geçilmek istenmesi.

Aracı deneyen time muhabiri Thottam’ın izlenimlerine göre araç seyir halinde biraz sola çekiyor ve klimayı açınca motor güç kaybediyor.Ancak sürüş keyifli ve insana her an devrilecek hissi yaşatmıyor.

Airbag,klima,hidrolik direksiyon gibi özellikleri isteyenlerin fazladan ödeme yapması gerekiyor.Tata Nano 2011 yılında Avrupada da satılmaya başlanacak ama öncelikle testlerden geçmesi gerekiyor.Aracın avrupa fiyatı ise 4000 dolar civarında olacak.