Vista’da Farklı Temalar Kullanmak

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır


Hepimizin bildiği gibi XP de vdeğişik visual styleller kullanmak için, ya styleXp programını ya uxtheme patch dosyasını yada ceşitli trans pack ler kullanıyoduk, araştırmalarım sonucunda, vista için henüz böle bir prg nin olmadıgını gördüm, muhtemelen en kısa zamanda yapılacaktır :)

Vistada VS kullanmak Xp deki gibi pek kolay değil arkadaslar, Xp de sadece UXtheme.dll yi patch ledikmi iş çözlüyodu, vistada ise biraz daha karıştırmışlar, şimdi patchlememiz gereken 3 dosya var. Bunlar,

uxtheme.dll , themeui.dll , shsvcs.dll

Simdik gelelim bunların vista altında nasıl patch lendiğine. Bu yonden Vista, Xp’ye göre biraz daha kullanıslı. Yani Xp deki gibi guvenli mod felan dememize gerek yok, normal bi oturumda halledebiliyoruz patch işimizi.
Öncelikle c:\windows\system32 klasorune girip ilk dosyamız olan uxtheme.dll yi buluyoruz, üstünde sağ tıklayıp properties(özellikler) den security(güvenlik) sekmesine gelerek gözüken tum kullanıcalırn bu dosyaya erişim haklarını full yapıyoruz(resme bakınız)

Diğer 2 dosya içinde aynı işlemleri yapıyoruz. Daha sonra bu 3 dosyanın uzantılarını .old olarak rahatlıkla değiştirebiliriz, örnek : uxtheme.dll -> uxtheme.old yapıyoruz, geriye patchli dosylarımızı buraya kopyalamak kaldı, e bunuda yapıyoruz tabiki :)

Vistadaki bir farkda Xp deki gibi uxtheme i patch ledeikten sonra istediğimiz yerden calıstırabildiğimi vs leri sadece c:\windows\resource\themes klasorune kopyaladıgımızda çalışması, çektiğimiz visualstyle i bu klasore kopylamanız yeterli olacaktır.

Şimdik Vista patchimizi burdan çekin

http://dosyam.net/?id=7jx350


Vista için ilk visualstyle ı da (Hilled SE 1.1)

http://www.deviantart.com/deviation/47361188/

Bu yazı için Murat Yalgın Arkadaşımıza Teşekkürler.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir