Windows Live Writer İçin Yararlı Eklentiler

Okuma Süresi: 4 Dakika  | Yazdır

wlwriterWindows Live Writer, yazılarınızı blogunuzda yayınlamayı daha kolay hale getiren başarılı bir masaüstü uygulamasıdır.Bu uygulamayla, blogger editörünü kullanmanıza gerek kalmadan masaüstünden yazınızı yazabilir ve şifrenizle birlikte yazınızın blogunuzda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Birden fazla blogu yönetmenizi imkan veren W.L.Writer kullanımı kolay ve göze hoş gelen bir editöre sahip.Göze çarpan bir kaç özelliğinden bahsedecek olursak; blog ayarlarınızı aynen yüklediği için blogunuzda hangi yazı tipini kullanıyorsanız standart olarak o yazı tipini yüklüyor.Elbette diğer yazı özelliklerini değiştirmenizi sağlayan özellikleri (yazı boyutunu,rengini değiştirmek gibi) mevcut.Standart kelimeler belirleyerek otomatik olarak link verilmesini sağlayabilirsiniz.Örneğin ben önceden”blogger” kelimesineblogger anasayfasına gitmesini sağlayan link verdim.Şimdi yazımı yazarkenbloogerkelimesi yazdığımda direk olarakönceden verdiğim bağlantı linki oluşacak.Bu özelliğe Araçlar>>>Seçenekler>>>Otomatik Bağlantı yı tıklayarak ulaşabilirsiniz. resimResim eklemek oldukça kolay.Eklemek istediğiniz resimleri seçiyorsunuz ve hemen karşınızayandaki gibi bir resim geliyor:Üstteki seçeneği seçerseniz resimler ayrı ayrı yüklenecek.Alttaki seçeneği seçerseniz W.L.Writer otomatik olarak bir resim albümü oluşturacak ve albüme link verecek.

Yazınızı yazdıktan sonra hemen yayınlamak zorunda değilsiniz.Kaydederek daha sonra yayınlayabilirsiniz.Aynı zamanda daha önceden yazdığınız yazıları da W.L.Writer ‘a yükleyerek gerekli düzenlemeleri yapıp tekrar yayınlayabilirsiniz.Son gönderdikleriniz ve son taslak olarak kaydettikleriniz sağ taraftagörüntülenmektedir.Bu sayede hızlı birşekilde yazılarınıza ulaşabilirsiniz.

Tabi daha bir çok özelliği mevcut.Ben kısaca bir griş olması açısında bilgi vermeye çalıştım.Bir blog yazarı olarak kendim de kullanıyorum ve sizlere de tavsiye ediyorum.W.L.Writer ‘ıhttp://windowslivewriter.spaces.live.com/ sitesinden indirebilirsiniz.Ben şimdi bir kaç W.L.Writer eklentilerinden bahsetmek istiyorum:

1)Flickr4Writer Plugin:Eğer resim yükleme sitesi olarak flickr hizmetini kullanıyorsanız bu eklenti sayesinde kolayca resimlerinizi yazınıza dahil edebiliyorsanız.Flickr kullanıcı isminizi yazıyorsunuz ve hangi resimleringösterilmesini belirtiyorsunuz .(tüm resimler mi yoksa belirlediğiniz etiketteki resimler mi)Resimleriniz küçük bir boyutta görüntüleniyor ve siz de eklemek istediğiniz resmi seçiyorsunuz.Aynı anda birden fazla resim eklemenize imkan veren bu uygulama,resim eklemeyi çok basit hale getiriyor.

2)Msn,Yahoo Smileys:Bu eklentiyle yazılarınıza smileys ekleyebileceksiniz.Hemen hemen aklınıza gelen bütün Yahoo ve msn smileys mevcut.

3)File Plugin:Bu eklentiyle yazınıza direk olarak bir dosya ekleyebileceksiniz.Bu bir pdf veya word dosyası olabilir.Herhangi bir dosya upload sitesine bağlanmadan direk olarak ekleyebilirsiniz.

4)Video:Normalde zaten standart olarak video ekleyebiliyordunuz.Bu eklentiyle populer video sitelerinden(MSN SoapBox, Google Video, YouTube, MySpace Video, Yahoo! Video) eklemek istediğiniz videonun linkini yazarak önizlemesine ulaşabiliyorsunuz.

resimmTüm eklentileri kurduğunuzda W.L.Writer ‘da Ekle butonunda bunları görebilirsiniz.Yalnız eklentileri kurarken hedef klasör olarak windows live writer plugin klasörüne kullanmasına dikkat edin.Normalde standart olarak o klasöre kuruyor zaten ama beni yine de her ihtimale karşı hatırlatmak istedim.

Yukarıda bahsettiğim eklentiler benim de sıklıkla kullandığım eklentiler.Tabii daha fazlası da mevcut.Bunun için http://wlwplugins.com/ adresine bakabilirsiniz.

Windows Live Writer, yazılarınızı blogunuzda yayınlamak için kullanışlı bir uygulama.Kurduktan sonra eminim vazgeçemeyeceksiniz…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir