WordPress SEO Eklentileri

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

İnternet ortamında en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinin başında hiç şüphesiz wordpress geliyor. WordPress’den önce çok popüler olan joomlanın eksikliklerinin tespit edilip wordpress’in çıkması ile joomla popülerliğini yitirmeye başladı. Bunun en büyük sebebi wordpress’in çok daha hızlı, kullanışlı ve güvenilir olması.

wordpress-seo

Şu an internetin %25 lik bir dilimini wordpress in oluşturduğu söyleniyor. Aslına bakarsanız bu rakam hiç de abartı değil zira kurumsal web sitelerinde, bloglarda hatta e-ticaret sitelerinde dahi wordpressi görmeye başladık. Bu yazımızda size bu kadar fazla kullanılan içerik yönetim sistemini daha fazla optimize ederek arama motorları ile uyumlu hale getirebilmek için eklentiler önereceğiz. SEO eklentilerini tanıtırken ücretisiz olanları ve kullanımı kolay olanları seçmeye çalıştık.
Şimdi eklentilerimizi tanıyalım:

Yoast SEO: Piyasada en fazla kullanılan wordpress SEO eklentisi yoast SEO. Öncelikli sebebi elbetteki ücretsiz olması ve kullanımı kolay olması. Bu eklenti ile title, description, meta keywords gibi alanları düzenleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda eklenti ile XML site haritası oluşturabiliyorsunuz. Eklentinin diğer SEO pluginlerinden en önemli farkı birçok fonksiyonu barındırması ve tek tıkla tüm meta title etiketlerini değiştirebiliyor olması.

Redirection: Hepimizin hatalı URL’leri oluşuyor ve bunlar bizim canımızı sıkıyor. WordPress de URL yönlendirme için eklenti var hiç htaccess dosyası ile uğraşmanıza gerek yok. Bu eklenti ile çok kolay bir şekilde yönlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

w3 Total Cache: Sayfa hızını arttırmak için birçok işlem yapmanız gerekiyor. CSS Sprite, JS ve CSS Optimizasyonu bunlardan başlıcaları. Ayrıca gzip sıkıştırma, görsellerin optimizasyonu gibi diğer birçok ufak kriter de mevcut. Her wordpress kullanıcısının bu kadar teknik bilgisinin olmadığını biliyoruz. İşte w3 total cache eklentisini yapanlarda bunu biliyor olmalı ki çok basit bir şekilde site hızını arttıracağınız eklenti geliştirmişler. Bu eklentiyi kullanarak sayfalarınızı optimize edebilirsiniz.

Ayrıca bu eklentilerin dışında seozom.com adresinde yer alan wordpress SEO eklentileri sayfasına göz atabilirsiniz. Orada bu eklentiler ve artı olarak iki eklenti daha derinlemesine anlatılmış. Yeni başlayanlar için oldukça etkili olacağını düşündüğüm bir makale.