Bilgiustam; 5 senedir yayımlanmakta olan ve tamamına yakını özgün içerik girişi ile oluşturulmuş bir kaynak sitedir. Kişisel bir web günlüğünden ziyade bilimsel konularda bilgi paylaşımına ağırlık veren sitede çeşitli kategoriler altında yüzlerce özgün makaleye ulaşabilirsiniz.

Yazılarını geniş kitlelerle paylaşmak isteyen ve bunun için kaliteli bir platform arayışında olan kişiler, tecrübe ve bilgisini Bilgiustam sayfaları aracılığıyla özgürce paylaşabilmektedir. Bilgiustam.com, günlük ortalama 20 bin tekil ziyaretçisiyle yazarlarına geniş kitlelere ulaşma imkanı sunan Türk İnternet Mecrası’nın etkili mekanizmalarından birisidir.

Nasıl mı?
Bilgiustam Yazarlık Sistemi” adıyla yayına aldığımız sistem sayesinde; yazılan yazı kısa bir değerlendirme sürecine alınmakta ve yayınlanmaya hak kazandığı taktirde kazanç miktarı kişinin kontrol paneline yansıtılmaktadır. Kullanım açısından rahat ve detaylı bir yapısı olan bu sistem sayesinde yazının tam değeri esnek biçimde hesaplanıp, yazar kişinin hesabına yansıtılmaktadır. Dilerseniz yazıların değerlendirmesi konusunda bilgi almak için sistemin işleyişini kısmını, sorumlu olduğunuz diğer koşullar içinse kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kontrol Paneli Aşağıdaki Gibi Gözükmektedir: (Sol kısımdaki düğmeler yukarıdan aşağıya sırasıyla; ana sayfa, yeni yazı ekleme, ayarlar, kazançlar ve ödemeler, mesajlar ve oturumu kapatma şeklindedir.)

Ücretlendirme
Öncelikle yazılarda sabit bir fiyat olmadığını belirtelim. Fakat değerlendirmeye başlarken yazının uzunluğuna göre ortaya koyduğumuz taban fiyatlar mevcuttur. Buna göre kısa yazılar en düşük: 0,80 TL , orta yazılar: 1,40 TL , uzun yazılar: 2,40 TL’dir. Bu ücretlendirme minimum yani özel katsayının “1″ olduğu taban değerini belirtmektedir.

Puanlama neticesinde yazının genel değeri oluşturulduktan sonra eğer yazı tamamiyle özgün olup yararlı bilgiler içeriyorsa; editör kişi özel katsayının normalde 1 olan taban katsayısını değiştirerek kazanç miktarını yükseltir. Bu katsayı doğrudan çarpıma katılarak örneğin “5″ değeri için yazının kazancını beşe katlamaktadır. Özgün yazılarda genellikle bu değer 4-5 civarında olmaktadır.

Sisteme temel birkaç noktada vurgu yapmak gerekirse:
Yukarıda belirttiğimiz gibi yazılar kısa, orta, uzun olarak üç ana kısımda değerlendirilir fakat pratikte bu işlem sadece değerlendirmeye başlamak için bir referans niteliğindedir. Yazının uzunluğu kelime veya satır sayısına göre değil editör kişinin farklı bir teknikle konuyu incelemesine bağlıdır. Bu tekniği açıklamamız doğru olmaz fakat sade ve düzgün bir anlatımla kendi cümlelerini kuran yazarlar en yüksek kazançları elde ederken, sağdan soldan yazının çoğunu alıntı yaparak bir miktar değiştirerek düzenleme yoluna giden kişiler daha düşük kazanç sağlayacak ve çoğunlukla yazılarının yayına hiç alınmamasıyla karşılaşacaklar. Buradaki asıl amacımız yazılara tam değerini verebilmektir ki bu yüzden değerlendirmede çok özenli davranmaktayız. Neticede tek sayfalık sade ve güzel anlatımlı özgün bir yazı, beş sayfalık kelime karmaşasından ibaret olan bir çalışmaya göre çok daha fazla kazandırmaktadır. Sözün özü, kullandığımız sistemde en önemli kriter yazının gerçekten ne kadar faydalı olduğudur.

Türkçe içerik oluşturmak adına bizimle beraber çalışmak istiyorsanız, sizi de aramızda görmekten kıvanç duyarız.


Önemli Not: Bilgiustam.com’da diğer sitelerden “kopyala + yapıştır” veya “kopyala + yapıştır ve cümleleri biraz değiştir” yapılarak oluşturulan konulara yer verilmemektedir. Bilgilerinize.

** Her türlü soru ve görüşleriniz için info[at]bilgiustam.com email adresinden veya sitenin üst kısmındaki iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.