Acanthamoeba Nedir?

Acanthamoeba, çevrede bulunan ve bazen insanlarda bir parazit olan mikroskobik, tek hücreli bir organizmadır. Gözde Acanthamoeba keratit denilen bir hastalığa neden olabilir. Bu sıklıkla ağrılı durumda, hastanın korneası bulanıklaşır ve kişinin görmesini zorlaştırır. Bozukluk tedavi edilmezse, kalıcı görme problemleri ve hatta körlükler ortaya çıkabilir. Kontakt lens kullanıcıları özellikle hastalığa karşı hassastır.
Birçok Acanthamoeba türü vardır ve çoklu formlar insanları enfekte etmektedir. Farklı türler görsel olarak ayrı ayrı söylemek zor, ancak bilim adamları bunları genetik olarak belirleyebilirler. Yaygın bir dağılımı ve bazı ilginç özellikleri var. Organizmalar bazen bizi hasta etmeden vücudumuzda yaşayabilir de. Ne yazık ki, hastalığa da neden olabilirler.

Çevrede Dağıtım

Acanthamoeba türleri çevrede çok yaygındır. Bulundukları yerlerin listesi endişe verici derecede uzundur. Amipler toprakta, bitkilerde ve tatlı suda bulunur. Musluk suyunda, yüzme havuzlarında, hatta klorlu olanlarda, göllerde, nehirlerde ve göletlerde bulunabilirler. Ayrıca deniz suyunda ve havada bulunurlar. Maden suyu ve damıtılmış su şişeleri, sebzeler, duş başlıkları, ısıtma ve klima cihazları ve kanalları, hastane ekipmanı, kanalizasyon ve Iens vakaları dahil olmak üzere kullandığımız ürün ve ekipmanlarda bulunabilmektedirler.
Çoğumuzun organizmaya rutin olarak maruz kaldığı ve sık sık vücudumuza girdiği düşünülmektedir. Çoğu durumda, bu bizi hasta etmez. Bir başka ilginç gözlem ise, kontak lens kullanıcılarında Acanthamoeba keratiti insidansının en yüksek olmasına rağmen, lens kullanan birçok kişinin kornea enfeksiyonu geliştirmemesidir. Ayrıca, kornea enfekte olduğunda, enfeksiyonun vücuda daha fazla ilerlemesi engellenir. Yukarıda anlatılan gözlemler, vücudumuzun bizi parazitlerden korumak için ya da en azından parazitin en çeşitlerinden ve çoğu koşulda korumak için çok etkili yollara sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar bu korumanın nasıl çalıştığını tam olarak keşfetmeye çalışıyorlar.

Acanthamoeba Hücreleri

Diğer amoebas gibi, Acanthamoeba sık sık bir protozoan olarak adlandırılır. Amoeboid protozoanları vücutlarının bir kısmını uzatarak hareket eder ve daha sonra yavaşça akar. Vücudundan uzatma, psödopod olarak bilinir. Psödopodlar veya psödopodiler, organizma hareket ettikçe farklı yönlerde genişler. Bu davranış, okulda gözlemledikleri bazı amipleri hatırlatır.
Acanthamoeba bakterileri, mayaları ve organik parçacıkları besler. Pseudopodları avının etrafına dolaştırır. Av, daha sonra sindirimin meydana geldiği bir yiyecek vakasına girer. Amip ayrıca vücudu ince, omurga benzeri psödopodlar da genişletir ve bunlar genellikle akanhopodia olarak adlandırılır.
Parazitin çekirdeği küreseldir ve merkezinde bir nükleolus içerir. Hücrenin bir veya daha fazla kasılma boşlukları vardır. Bunlar hücreye giren suyu emer ve hücre membranındaki geçici bir gözenekten serbest bırakır. Acanthamoeba’nın yaşam döngüsünde iki aşama vardır: trofozoit ve kist. Trofozoit, amoeboid sahne ve besleyen bir yerdir. Kist, inaktif olan çift duvarlı bir aşamadır. Koşullar hücreler için potansiyel olarak tehlikeli olduğunda oluşur. Bu koşulların örnekleri arasında gıda eksikliği, pH’ta bir değişiklik, aşırı sıcaklık ve zararlı kimyasalların varlığı sayılabilir.

Korneanın Yapısı ve İşlevi

Kornea, gözün ön tarafındaki en dış şeffaf tabakadır. Nesnelerden yansıyan ışık ışınları korneadan geçer ve daha sonra göz küresinin arkasındaki retinaya gider. Retina, bir görüntü oluşturan beyne optik sinir boyunca bir sinyal gönderir. Kornea bulanıklaşırsa ve ışık ışınlarını retinaya aktarmazsa, göremeyiz.
Kornea beş tabakadan oluşur. Gözün önünden başlayarak, bu katmanlar şöyledir:
– Epitel – beş ila yedi hücre kalınlığında bir yüzey tabakası, kalın ve korneayı korur.
– Bowman tabakası – vücudumuzda büyük bir protein olan kolajenden yapılmış ince bir tabaka.
– Stroma – korneanın en kalın kısmı; kollajen lifleri ve keratosit adı verilen hücreleri içerir.
– Descemet’in zarı – stromadan farklı bir formda olan kolajen liflerden yapılmış ince bir tabaka
– Endotel – ince, en içteki tabaka

Acanthamoeba Keratitinin Olası Sebepleri

Keratit, kornea iltihabı olup diğer mikroplar da keratite neden olsa dahi, bir Acanthamoeba enfeksiyonu sorunun bir nedeni olabilmektedir. Enfeksiyon, aşağıdaki faktörlerden biri nedeniyle gelişebilir.
– Elleri yıkamak, ancak kontakt lenslere dokunmadan önce onları tamamen kurutmamak (Ellerdeki su damlaları paraziti içerebilir.)
– Musluk suyu veya ev yapımı bir çözüm kullanarak lenslerin yanlış temizlenmesi
– Duş yaparken, yüzerken, bir jakuzi kullanarak veya gözleri kirlenmiş suya maruz bırakabilecek başka herhangi bir etkinliğe katılarak lensleri çıkarmamak.
– Lensleri değişmez bir ortamda saklamak.
– Korneada tekrarlayan travma yaşanması (Korneadaki yaralar parazitin girmesini kolaylaştırır.)

Parazitin Etkileri

Parazitin eylemleri ve etkilerini gösterdiği yollar hala incelenmektedir. Enfeksiyonun temel adımları aşağıda açıklanmıştır.
– Parazit kornea yüzeyine yapışır.
– Daha sonra korneanın dış tabakasını veya epitelyumu girer.
– Sonra korneaya girer.
– Korneaya girdiğinde, parazit onu yok etmeye başlar. Yıkım, keratositler de dahil olmak üzere Stroma kaybını içerir. Bu hücreler onarımını hasar gördüğünde veya iltihaplandığında korneada yapar.
Acanthamoeba kistleri stroma içinde oluşabilir. Bunlar bazen hastalığın tedavisinden sağ kurtulur, sonradan yeni trofozoitler açığa çıkar. Bu, bozukluğun bazen tedavi edilmesi zor günlerin geçebileceğinin belirtisidir.

Olası Belirtiler ve Tedavi

Acanthamoeba keratitinin bazı olası semptomları aşağıda listelenmiştir. Bir hasta hepsine sahip olmayabilir. Ek olarak, semptomlar farklı bir problemin varlığına işaret edebilir.
– Şiddetli olabilecek göz ağrısı
– Kırmızı gözler
– Gözünde bir şey olduğu hissi
– Bulanık görüş
– Aşırı gözyaşı üretimi
– Işık hassaslığı
Enfeksiyon genellikle paraziti öldüren antimikrobiyal kimyasallarla tedavi edilir. Bununla birlikte, mevcut ilaçlar bazen çalışmak için önemli bir zaman almaktadır, çünkü parazit bazı ilaçlara dirençli hale gelmektedir. Kornea ciddi şekilde yaralanırsa, kornea nakli gerekebilir.

Hastalığı Önleme

Acanthamoeba keratit gelişimini önlemek için genellikle aşağıdaki adımlar önerilir.
– Kontakt lenslere dokunmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın.
– Musluklara veya diğer içme suyuna lenslerle temas etmesine izin vermeyin.
– Lensleri duş gibi potansiyel olarak zararlı durumlarda çıkarın.
– Lensleri bir göz doktoru tarafından önerilen steril solüsyonla temizleyin.
– Steril solüsyonu dikkatli kullanma hakkındaki talimatları izleyin.
– Lensleri kapalı bir kapta saklayın.
– Saklama kabının temizlenmesi ve değiştirilmesiyle ilgili talimatları izleyin.
– Göz doktorunu düzenli olarak ziyaret edin, böylece herhangi bir problemin tedavi edilmesi daha kolay olabileceği için erken bir aşamada keşfedilebilir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Acanthamoeba-Facts-and-Keratitis-in-the-Cornea

Yazar: Meltem Yıldırım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here