Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akya: Milli Torpidomuz

0 465

Akya: Milli TorpidomuzDenizaltıların birbirlerini avlamakta ve savaş gemileri vurmakta kullandıkları yüzen füzelere torpido denilmektedir. Sadece denizaltı tarafından fırlatılan ve hasar olarak çok büyük kayıplar verdiren uzun ve çaplı bu dev silahlar deniz gücünde büyük oranda etkili olmaktadır.

Güney Kore ortaklığı ile Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Komutanlığı(ARMERKOM) ile birlikte 553mm çaplı yeni model bir torpido projesi başlatıldı. Saldırı için gerekli olan iki ana sistem başlık ve sonar ise tamamen Türk firmalar olan Roketsan ve Tübitak tarafından tasarlanacak. Torpido açığını kapatmak için dış firmalar yerine milli projelerin seçimi maddi olarak projenin başlarında olumsuzluklar gösterse de seri üretimin başlaması ve teknolojinin alınmasıyla ileriye dönük yatırımlar olarak görülüyor. Bu projede Güney Kore ARGE birimini Türkiye’ye ücretsiz verdi.

Bilindiği gibi torpido konusunda üretim dünyada birkaç firma tarafından yapılıyor ve bu firmaların önde gelenlerinden biri ise Güney Kore’dir. Verdiği destek ile oluşturulan AKYA torpido füzesi seri üretim aşamasına hızla geçmiş bulunmaktadır. Türk yapımı olarak gündemde yer alan AKYA sadece teknoloji desteğini Güney Kore’den almış bulunmakta ve Türk mühendisliğinin de tasarımlarını içinde bulundurmaktadır.

Akya: Milli TorpidomuzAKYA’nın göze çarpan bazı özellikleri şöyle:

– AĞIRLIK: 1100 kg
– BOY: 6.4m
– HIZ 35 Knot yaklaşık 65 km/sa
– HARP BAŞLIĞI: 370kg TNT
– MENZİL: 30 km
– VURUŞ İHTİMALİ: %90+

Akya: Milli Torpidomuz

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku