Akya: Milli Torpidomuz

Denizaltıların birbirlerini avlamakta ve savaş gemileri vurmakta kullandıkları yüzen füzelere torpido denilmektedir. Sadece denizaltı tarafından fırlatılan ve hasar olarak çok büyük kayıplar verdiren uzun ve çaplı bu dev silahlar deniz gücünde büyük oranda etkili olmaktadır.

Güney Kore ortaklığı ile Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Komutanlığı(ARMERKOM) ile birlikte 553mm çaplı yeni model bir torpido projesi başlatıldı. Saldırı için gerekli olan iki ana sistem başlık ve sonar ise tamamen Türk firmalar olan Roketsan ve Tübitak tarafından tasarlanacak. Torpido açığını kapatmak için dış firmalar yerine milli projelerin seçimi maddi olarak projenin başlarında olumsuzluklar gösterse de seri üretimin başlaması ve teknolojinin alınmasıyla ileriye dönük yatırımlar olarak görülüyor. Bu projede Güney Kore ARGE birimini Türkiye’ye ücretsiz verdi.

Bilindiği gibi torpido konusunda üretim dünyada birkaç firma tarafından yapılıyor ve bu firmaların önde gelenlerinden biri ise Güney Kore’dir. Verdiği destek ile oluşturulan AKYA torpido füzesi seri üretim aşamasına hızla geçmiş bulunmaktadır. Türk yapımı olarak gündemde yer alan AKYA sadece teknoloji desteğini Güney Kore’den almış bulunmakta ve Türk mühendisliğinin de tasarımlarını içinde bulundurmaktadır.

AKYA’nın göze çarpan bazı özellikleri şöyle:

– AĞIRLIK: 1100 kg
– BOY: 6.4m
– HIZ 35 Knot yaklaşık 65 km/sa
– HARP BAŞLIĞI: 370kg TNT
– MENZİL: 30 km
– VURUŞ İHTİMALİ: %90+

Yazar:Sinan Uza

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar