Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anason Çayının İnsan Sağlığına Faydaları

0 462

8663_anason-cayi-nasil-demlenir_646x340Anason, birçok ülkede tanınan ve Avrupa kıtalarında yetişen bir dağ bitkisidir. Bu ülkelerden Mısır, Asya ve Girit bölgelerinde çeşitli amaçlar ile kullanıldığı bilinmektedir. Anasonu ilk mısırlılar keşfetti. Güzel kokusunu dünyaya duyurdu. Sadece güzel kokması değil birçok mucizevî faydalarını da keşfederek sağlık bakımından oldukça zengin bir bitki olduğuna kanaat getirildi. Anason çayı uzun geçmişe dayanan bir hikâyesi olarak tanınmakta ve oldukça çok sevilmektedir. Şimdi Ülkenin hemen hemen dört kesiminde anasonun hazin faydalarından yararlanılmaktadır. Anason Çayının insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Birçok hastalığa şifa diye önerilen bu anasonun çayını içerek birçok faydasından yaralanabilir zinde kalabilirsiniz. Bakalım bu muhteşem çayın diğer faydaları nelermiş hep beraber isterseniz bilgilenelim.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Balgam birçok insanın huzursuz olduğu yapışkan bir sıvıdır. Bunu sürekli taşımak ve atamamak son derece rahatsızlık veren bir durumdur. Eğer balgam probleminiz varsa ve bunu atamıyorsanız anason ile balgamınızı sökebilir bu durumun içinden çıkabilirsiniz. Anason aynı zamanda etkili bir balgam söktürücüdür.

Kışın genelde en çok boğaz ağrıları şikâyetleri ile yakınırız. En küçük soğukta hassas olan boğaz ağrımızda bir takım enfeksiyonlarında geliştiğini görürüz. Bu nedenle özellikle boğaz ağrısı ve enfeksiyonları ,kış aylarında çok fazla rastladığımız bir durumdur. Bu gibi durumlarda hemen ilaca sarılmak yerine önce boğazınıza iyi gelecek, onu yumuşatabilecek faydalı bitki çaylarından içmeniz gerekir. İşte bunlardan birisi anason çayıdır. Boğazınızdaki bütün ağrıları alarak yumuşatır ve sizi hastalıklara karşı korur.

Genelde akciğer problemlerini çok fazla sigara içenler ve bronşit hastalığı geçirenler yaşar. Daha rahat bir ciğer,daha rahat bir solunum için anason çayını içerek rahatlamanızı öneriyoruz. Çünkü anason aynı zamanda etkili bir nefes açıcıdır.

Soğuk algınlıklarınnı daha hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Sizi olası hastalıklara karşı koruyarak daha zinde kalmanızı sağlar.

Sinüzit genelde kış aylarında ortaya çıkan bir durumdur. Baş ağrısı yapar. Burun damarlarında tıkanıklığa yol açarak rahat bir şekilde kan dolaşımı sağlamaz. Bu da sinüzite sebep olur. Nefes almakta zorluk çeker ve baş ağrılarına sebep olur. Bu gibi rahatsızlık verici durumdan kurtulmak için, kan dolaşımını hızlandıran, tıkanık damarları açarak size daha rahat bir kan dolaşımı sağlayan anason çayını içmenizi öneriyoruz. Anason çayı çok etkili bir ilaçtır. Özellikle sinüzit ve migrene iyi geldiği bilinmektedir.

Bronşite iyi geldiği bilinir. Bronşit hastalarına doktor genelde içecek olarak anasonu önermektedir.

Her türlü kolik tedavisinde kullanılmaktadır.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle yemek sonrası mide üzerinde bir takım şişkinlikler gelir. İşte anason çayı bu şişkinliklere yardımcı olur Oluşan şişkinliği alarak daha rahat sindirimler yapmanızı gerçekleştirir. Aynı zamanda kabızlık için birebirdir. Bebeklerde gaz sorunlarına iyi geldiği söylenilmektedir.

Hıçkırık hiç ummadığımız bir zamanda gelişen bir olgudur. Böyle durumlarda anason çayı içmek bu hıçkırıktan kurtulmamıza sebep olur. Anason çayı hıçkırığa iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Vücutta var olan zehirli bakterileri önceden tespit ederek daha rahat atılmasına katkıda bulunur.

Anason Çayı Nasıl Demlenir?

8663_anason_cayi_nasil_hazirlanir_2Genelde batı kültürlerinde anasonu direk demlemezler. Önce yapraklarını bir güzel kuruturlar. Daha sonra tohumlarını bir kenara ayırırlar. Kuruyan yaprakları ve tohumları karıştırırlar. Sizlerde anasonu batı kültürüne uygun bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Öncelikle size anason çayı nasıl demlenir bu konuda yardımcı olacağız. Elinizde var olan anason yapraklarını ve tohumlarını karıştırarak kaynamış bir demlik suya en az 3 ve ya 5 yemek kaşığı taze kurutulmuş anason yaprağı ve tohumu ekleyin. Daha sonra demini daha iyi alabilmesi için kısık ateşte en az 10 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Artık istediğiniz kadar anason çayı içebilirsiniz. Sadece bir su bardağı kadar tüketmek istiyorsanız pratik olarak kaynatılmış bir bardak sıcak suya 3 çay kaşığı kadar kurutulmuş anason yaprağı ekleyin birkaç dakika sonra içemeye hazır kıvama gelecektir. Eğer şeker kullanan biri iseniz anasonun etkisi gitmesin diye bir çay kaşığı bal eklemeniz daha yararlı olacaktır.Afiyet olsun.

Anason Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Anason aslında sağlık bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Fakat herkese iyi gelecek anlamına gelmez. Örneğin çok yüksek tansiyonu olanlarda yan etki yaratabilir. Kan dolaşımını ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığından gebelerde kullanılması pak tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında herkes anason çayı kullanabilir. Normal zamanlarda kullanılmasında kişi ancak fayda görür. Anason çayının yan etkileri bunlardır. Çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır.

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku