Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bahçe ve balkonlar renklenmeye başladı. Klasik kentleşmiş yapıların arasında birazcık huzur bulmak için bahçe ve balkonlar vazgeçilmez kaçış mekanlarıdır. Bahçe ve balkonları dekore ederken bahçe mobilyası önemli bir ayrıntıdır. Günün yorgunluğunu atmak, çayımızı kahvemizi yudumlamak ve misafirlerimizi ağırlamak için yaz aylarında günün çoğunu bu mekanlarda geçiririz. Peki bütçemizi zorlamadan gönlümüze göre bahçe mobilyası seçmek için nelere dikkat etmeliyiz? İşte size bahçe mobilyası seçmek için 5 püf noktası…

1- Malzemesini öğrenin

Bahçe mobilyalarında kullanılan malzemenin yapısı mobilyanın ömrünü etkiler. Örneğin Tik ağacından yapılan bahçe mobilyalarının ömrünün uzun olması malzemenin kalitesine ve periyodik bakımına bağlıdır. Hava şartlarından en az etkilenen tik ağacı bahçe mobilyası görüntüsüyle de bahçe ve balkonlarda şık bir atmosfer yaratır. Bakımı için özel yağı bulunmaktadır. Her yıl bu yağı kullandığınız takdirde mobilyanızın ömrü uzayacaktır.

Bambu bahçe mobilyaları, güneşten ve topraktan en çok etkilenen mobilya malzemesidir. Bu mobilyaların balkon ve teras gibi sert zeminde kullanılması mobilyanın ömrünü uzatacaktır. Görüntü olarak şık ve sağlam gözükse de bambu mobilyaların sık sık verniklenmesi gerekir.

Plastik bahçe mobilyası ise şık görüntüden daha çok cebe hitap eden mobilya malzemesidir. Uygun fiyatıyla vatandaşların sıklıkla tercih ettiği mobilyalardır. Bakımının zor olmaması, suyla bile rahatlıkla temizlenmesi sıklıkla tercih edilmesinde bir etkendir.

2- Renk seçimi önemli

Yaz aylarında içimizi güneş kadar ısıtacak olan diğer etken ise renklerdir. Bahçe mobilyasında seçtiğimiz renkler enerjimizi yansıtır. Bu yüzden seçeceğimiz renklere özen göstermeliyiz. Daha çok açık renkleri tercih ederek mobilyaların güneşten etkilenmesinin önüne geçebiliriz. Hem açık renkler ortamın da daha ferah gözükmesini sağlar.

3- Kolay temizlenebilen mobilya seçin

Bahçe mobilyaları toprak ve toza sıkılıkla maruz kalacağı için kolay temizlenebiliyor olması işimizi oldukça kolaylaştırır. Yüzeyin pürüzsüz olması kolay temizlenmesini sağlar. Yüzey damarlı olduğu takdirde bu damarların arasına toz ve toprak dolar. Dolayısıyla temizlemek zorlaşır. Küçük desenler şık gözükse de temizlik açısından işimizi zorlaştırır. Örme ve bambu mobilyaların da temizliği oldukça zordur.

4- Döşemeleri zevkinize göre yaptırın

Bahçe mobilyalarında hazır döşeme kullanmaktan kaçının. Kendi zevkinize uygun döşemeler mobilyalarınızı daha ferah gösterir. İstediğiniz renk ve kumaş türünü seçerek döşemecilerde yaptırabilirsiniz. Hazır döşemelerde daha çok yeşil ve krem tonlar mevcuttur. Ancak yaz mevsimine uygun çiçekli desenler ve açık tonlar mobilyalarınızda görselliği tamamlayacaktır.

5- Kaliteyi ucuza alın

Bahçe mobilyası seçerken dikkat edilen en önemli kriter belki de fiyatıdır. Kısa bir araştırmayla kaliteli ürünleri düşük fiyata almak mümkün. Bakımlarını periyodik olarak yaptığınız sürece plastik bahçe mobilyası da işinizi görecektir. Hem kullanım hem de görüntü açısından beklentilerinizi karşılayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here