Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Behçet Necatigil Kimdir?

0 182

Behçet Necatigil ünlü bir şair olmasının yanı sıra oyun yazarlığıyla da halkın gönlünde taht kurmuştur.

Hayatı

7086_behcet_necatigil_hayatiBehçet Necatigil, 16 Nisan 1916 yılında doğmuştur. Annesi Bedriye Hanım, babası ise Necati Bey’dir. Ünlü şair henüz iki yaşındayken annesi vefat etmiştir. Eğitimine büyük önem veren şair, aynı zamanda değerli şair ve yazarlar yetiştirmiştir. Kabataş Erkek Lisesi’ni birincilikle bitiren yazar daha sonra mezun olduğu bu okulda öğretmenlik yapmıştır. Şair, henüz bir lise öğrencisiyken yazmaya başlamıştır. Lise çağlarında yazdığı bir şiir o zamanın gazetesi Varlık Gazetesi’nde yayınlanmıştır. İşte şairin şiirlerinin tanınmasının ardından edebiyat dünyasına hızlıca giriş yapmıştır. Genellikle şiirlerinde aşk, aile, hastalık, bunalım, ölüm ve yalnızlık konularını işlemiştir.

Edebi Kişiliği Ve Sanat Anlayışı

Uysal bir kişiliği olan şairin hayatı ev ve iş arasında geçmiştir. Edebiyata ve şiirlere büyük önem veren şair edebiyat dünyasına birçok şair ve yazarda katmıştır. Kendini sürekli geliştirip olgunlaşan şair felsefe ile şiiri birleştirerek edebiyata farklı bir soluk getirmiştir. Şair şiirlerinde aynı zamanda hem batı hem de doğu kültürünü bir araya getirip oldukça kaliteli şiirlere hayat vermiştir. Edebiyat dünyasının önemli yazarlarından biri olan Behçet Necatigil ayrıca “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde de konu olmuştur. Behçet Necatigil 13 Aralık 1979 yılında vefat etmiştir.

Başlıca Eserleri

Şiir kitapları:

Kapalı Çarşı (1945)

Çevre (1951)

Evler (1953)

Eski Toprak (1956)

Yaz Dönemi (1963)

Söyleriz (1979)

Radyo Oyunları:

Yıldızlara Bakmak (1965)

Gece Aşevi (1967)

Üç Turunçlar(1970)

Pencere (1975)

Düz Yazıları:

Bile / Yazdı

Tutiname

Antolojileri:

Küçük Mitologya Sözlüğü (1959)

Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (1960)

Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü (1979)

Mektupları:

Mektuplar (Ölümünden sonra yayınlanmıştır 1989)

Serin Mavi ( Ölümünden sonra yayınlanmıştır 1999)

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku